Zaledwie 3 % mikroprzedsiębiorców uważa, że panujący obecnie kryzys może zagrozić funkcjonowaniu ich firmy – wynika z raportu „Mikroprzedsiębiorczość w Polsce. Analiza barier rozwoju i dostępu do finansowania”, który opublikowała Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy. Raport powstał przy merytorycznej współpracy z Microfinance Centre. Publikacji wyników badania towarzyszyło uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie „Mikroprzedsiębiorca Roku 2009”.
Raport „Mikroprzedsiębiorczość w Polsce. Analiza barier rozwoju i dostępu do finansowania” jest podsumowaniem wyników badań kondycji sektora polskiej mikroprzedsiębiorczości oraz próbą wskazania potrzebnych form wsparcia. Wynika z niego, że 44 % mikrofirm spodziewa się, że liczba barier prawno-administracyjnych dla rozwoju przedsiębiorczości w nadchodzącym roku będzie wzrastała, a 59 % ankietowanych już dzisiaj potwierdza istnienie takich barier i wskazuje je jako główne przeszkody utrudniające rozpoczęcie działalności gospodarczej. Niemal 80 % badanych zakładając firmę korzystało z własnych oszczędności. Z pomocy zewnętrznej nie korzysta dzisiaj aż 76% mikroprzedsiębiorców. Przyczyną tego jest niechęć przedsiębiorców do zaciągania kredytów/pożyczek (36%) oraz brak zainteresowania posiadaniem dodatkowych funduszy (35%).
Ostatnie lata wskazują, że w Polsce stale rośnie skłonność do podejmowania własnej działalności. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, przeprowadzanych jeszcze przed pogorszeniem się sytuacji gospodarczej na świecie, wśród mieszkańców nowych krajów członkowskich UE chęć prowadzenia własnego biznesu jest o wiele wyższa niż w starych krajach UE.
———————–
Prezentacja wyników raportu połączona była z uroczystym wręczeniem nagród firmom, które zwyciężyły w V edycji Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku. Tegorocznym laureatem i zdobywcą prestiżowego tytułu Mikroprzedsiębiorca Roku 2009 została firma Nexwell Engineering z Wrocławia, założona przez Michała Kowalczyka. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 30 tysięcy zł. W konkursie przyznano też 12 wyróżnień.
Firmy startujące w konkursie musiały spełnić następujące warunki formalne: zatrudnienie – mniej niż 10 pracowników; roczny obrót – nie wyższy niż 2 mln euro. O zwycięstwie w konkursie decydowały: pomysł na biznes, okoliczności powstania firmy, umiejętności firmy w przezwyciężeniu kryzysów i trudności w tworzeniu rozwoju firmy, jak również podejmowanie twórczych, odważnych działań.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl
-
25.10.2023
Lidl i WWF Polska łączą siły na rzecz odtworzenia krajobrazu rolniczego w Polsce