31 stycznia do Warszawy przyjechał laureat Pokojowej Nagrody Nobla za pomoc w wychodzeniu z ubóstwa Muhammad Yunus. W Polsce promuje swoją autobiografię „Bankier ubogich. Historia mikrokredytu”. To jeden z twórców koncepcji przedsiębiorstwa społecznego. W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wygłosił wykład pt. „Przedsiębiorczość społeczna. Nowy model biznesu oparty na… bezinteresowności”, spotkał się też z Bronisławem Komorowskim.
Yunus, nazywany Bankierem Ubogich, jest przekonany, że prawo do kredytu stanowi jedno z podstawowych praw człowieka, a ubóstwo jest zagrożeniem dla pokoju. W 1983 roku założył w Bangladeszu Grameen Bank kierujący swoją ofertę pożyczek bez zabezpieczenia do osób najuboższych, także niepiśmiennych. Ten fakt, według krytyków, powoduje, że analfabeci podpisują umowy, których nie potrafią przeczytać, a więc nie znają szczegółów dotyczących oprocentowania kredytów i terminów ich spłat, niejednokrotnie później zadłużając się ponad swoje możliwości spłacania kredytu.
Ideą Yunusa jest udzielanie kredytów po to, aby biedni przedsiębiorcy mogli zakładać firmy. Sceptycy zauważają, że nie każdy ubogi kredytobiorca to osoba przedsiębiorcza i zaradna, a więc przyznawanie kredytów wszystkim zgłaszającym się po niego podnosi ryzyko wpadnięcia osób mniej aktywnych w spiralę zadłużenia.
Zgodnie z danymi Microcredit Summit Campaign, do końca 2010 r. z mikrofinansowania skorzystało na świecie ponad 205 milionów klientów i klientek.
(realizacja filmu: Mariusz Piątek)
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
17.01.2025
Lisner wycofuje jaja z chowu klatkowego ze wszystkich swoich produktów
-
16.01.2025
Trwa nabór zgłoszeń do raportu FOB „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2024. Dobre praktyki”
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko