Szacuje się, że w Polsce na 10.000 dzieci 5 rodzi się z autyzmem. Problem ten na scenie teatralnej przedstawiała już wiele lat temu Krystyna Janda w monodramie „Mała Steinberg” wcielając się w rolę 9-letniej autystycznej dziewczynki. Teraz z problemem autyzmu zmierzył się będziński Teatr Dzieci Zagłębia. W najbliższą niedzielę, 7 lutego, odbędzie się premiera spektaklu „Kosmita” w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego.
Spektakl jest adaptacją teatralną książki „Kosmita”, która powstała z inicjatywy ING Banku Śląskiego w ramach programu biblioterapeutycznego „W towarzystwie Lwa”. Tytułowy bohater książki i spektaklu jest dzieckiem autystycznym. Jego pojawienie się na świecie burzy dotychczasowe ramy życia rodzinnego i jest wyzwaniem dla wszystkich bliskich, w szczególności dla jego 10-letniej siostry. Niezrozumiałe reakcje brata, niemożność nawiązania z nim kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę, a w jej słowniku pojawia się nowe pojęcie – AUTYZM.
Książka, autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, oparta jest o rzeczywiste doświadczenia i przeżycia dzieci autystycznych i ich rodzeństwa – podopiecznych Ośrodka Synapsis, z którego terapeutami autorka konsultowała fabułę na poszczególnych etapach jej powstawania. Ilustracje, stylizowane na dziecięce rysunki, stworzyła Joanna Jung.
– Książka „Kosmita” funkcjonuje na rynku od roku i w tym czasie zdobyła już uznanie czytelników i rynku. Została wpisana na złotą listę Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska czyta dzieciom” oraz nominowana do nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2009″. Teraz gości na deskach będzińskiego teatru – cieszymy się, bo adaptacja tej książki to ambitne zadanie dla doświadczonego reżysera – powiedziała Joanna Warmuz, PR Manager ds. CSR w ING Banku Śląskim.
ING Bank Śląski przekazuje książki osobom zainteresowanym bezpłatnie (kontakt kosmita@ingbank.pl).
Program „W Towarzystwie Lwa” jest realizowany od 2005 roku. „Kosmita” jest drugą pozycją biblioterapeutyczną przygotowaną w ramach programu. Pierwsza, „Lucjan, Lew jakiego nie było” (również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel), powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy