logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Odpowiedzialny biznes / CSR > Konkurs Raporty Społeczne 2013 rozstrzygnięty
03.12.2013
Tematy: Odpowiedzialny biznes / CSR

Konkurs Raporty Społeczne 2013 rozstrzygnięty



Konkurs „Raporty Społeczne” 2013 został rozstrzygnięty – wyniki ogłoszono 3 grudnia w południe. Laureatem tegorocznej edycji została firma: CEMEX Polska Sp. z o. o., wyróżnienia otrzymały firmy: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA, Grupa Żywiec S.A., Kompania Piwowarska S.A., Orange Polska i Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA.

Konkurs Raporty Społeczne to inicjatywa mająca na celu upowszechnianie idei raportowania kwestii odpowiedzialnego biznesu (CSR), zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zaangażowania społecznego, skierowana do firm i innych organizacji. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2007 roku. Organizatorami projektu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, PwC oraz SGS. W jury konkursu zasiadają eksperci reprezentujący różne środowiska i instytucje.

W trakcie spotkania oprócz wręczenia nagród, odbył się także przegląd dobrych praktyk z Polski i ze świata (m.in. wytyczne GRI G4, raportowanie zintegrowane), analiza trendów i zmian w obszarze raportowania w naszym kraju. Na uroczystości można było zapoznać się z nową publikacją Forum Odpowiedzialnego Biznesu. „Wspólna odpowiedzialność. Rola raportowania społecznego” to kompendium ukazujące proces raportowania z różnych perspektyw – firm, dziennikarzy, inwestorów, itp. Praca zbiorowa ekspertów i ekspertek ukazuje zarówno teoretyczny jak i praktyczny opis procesów, standardów i światowych trendów w raportowaniu. Przedstawia korzyści wewnętrzne i zewnętrzne, pokazuje zarys historyczny oraz dobre przykłady raportów wydanych w ciągu ostatnich lat. 

Z roku na rok przybywa firm raportujących aspekty pozafinansowe swojej działalności. Jest to dla nas jasny sygnał świadczący o rosnącej świadomości i wadze kwestii środowiskowych i społecznych. Wybór najlepiej sporządzonego raportu spośród publikacji na tak wysokim poziomie z roku na rok jest trudniejszy – komentuje Mirella Panek-Owsiańska, Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu i przewodnicząca jury konkursu.

Widać w ostatnich edycjach nie tylko wzrost liczby raportów, ale co szczególnie cenne znaczący wzrost jakości zgłaszanych publikacji – dodaje Małgorzata Greszta, Menedżer Usług Zrównoważonego Rozwoju SGS. – Jak wynika z naszej analizy wszystkich dotychczas zgłoszonych w konkursie raportów firmy coraz częściej korzystają z międzynarodowych standardów i dobrych praktyk raportowania. W tegorocznej edycji widać to choćby w jednym z wyróżnionych przez jury raporcie za włączenie metodyki LBG do mierzenia efektywności działań społecznych. Tego typu innowacyjne podejście stosuje coraz więcej firm i bardzo nas to cieszy.

Wśród nowych trendów raportowania społecznego w Polsce można wskazać działania, które firmy wdrażają na rzecz rozwoju strategicznego podejścia do CSR oraz wewnętrznych procesów raportowania, w tym m.in. całościowe mierzenie wpływu gospodarczo-społecznego i dialog z interesariuszami. Firmy poszukują również innowacyjnych narzędzi z zakresu raportowania on-line zwiększając czytelność i atrakcyjność przekazu. Trendy, które całkowicie zmienią nasz rynek w przyszłości to zintegrowane podejście do raportowania w oparciu o wytyczne International Integrated Reporting Council (IIRC) oraz zastosowanie narzędzi IT na rzecz zbierania danych pozafinansowych. Firmy, które chcą przegonić konkurencję powinny zacząć przygotowywać się do tych zmian już teraz – mówi Irena Pichola, Dyrektor w Zespole ds. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu PwC.

Spośród 32 nadesłanych projektów konkursowych nagrodzonych zostało 5 najlepiej sporządzonych raportów. Każdy z nagrodzonych raportów spełniał kryteria wiarygodności i kompletności prezentując swoje działania, biorące pod uwagę interes społeczeństwa i środowiska. Jury wyróżniło również 5 firm za m.in. włączenie do raportu analizy wpływu ekonomicznego i podatkowego na gospodarkę i społeczeństwo, czy mierzenie efektywności działań społecznych.

Nagroda główna:

CEMEX Polska Sp. z o. o.

Tytuł raportu: Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska 2011-2012. Jury nagrodziło raport za łańcuch wartości, przejrzystą strukturę, zwięzłość i wyważenie treści.

Najlepszy debiut:

ING Bank Śląski S.A.

Tytuł raportu: ING SZTUKA ODPOWIEDZIALNOŚCI Raport Odpowiedzialności Społecznej ING Banku Śląskiego S.A. 2011-2012

Nagroda Ministerstwa Gospodarki:

Orange Polska

Tytuł raportu: Raport Społecznej Odpowiedzialności Orange Polska 2012. Ministerstwo przyznało nagrodę firmie Orange Polska za nieustanne podwyższanie standardów w zakresie działań na rzecz społecznej odpowiedzialności na polskim rynku.

Nagroda dziennikarzy:

CEMEX Polska Sp. z o. o.

Tytuł raportu: Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska 2011-2012. Jury dziennikarzy doceniło raport za kompleksowość treści, przejrzystość i zwięzłość.

Nagroda internautów:

Tauron Polska Energia S.A.

Tytuł raportu: Raport zrównoważonego rozwoju Grupy TAURON 2012

Wyróżnienia:

Grupa Żywiec S.A.

Tytuł raportu: Raport Społeczny Grupy Kapitałowej Żywiec S.A. za rok 2012. Jury wyróżniło raport za włączenie do raportu analizy wpływu ekonomicznego i podatkowego na gospodarkę i społeczeństwo.

Kompania Piwowarska S.A.

Tytuł raportu: RAPORT ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU KOMPANII PIWOWARSKIEJ 2013. Jury wyróżniło raport za kompleksowe zaraportowanie w obszarze łańcucha wartości w oparciu o standard GRI G4.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA

Tytuł raportu: PZU 2.0 Zmieniamy się na dobre. Jury doceniło skok jakościowy w poziomie raportowania.

Orange Polska

Tytuł raportu: Raport Społecznej Odpowiedzialności Orange Polska 2012. Jury wyróżniło raport za mierzenie efektywności działań społecznych.

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA

Tytuł raportu: Raport Społeczny 2011-2012. Jury wyróżniło raport za połączenie wartości merytorycznej z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznym.








12.06.2025 polecamy

Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?


„Jesteśmy tu, bo mamy dość!” – mówi Sebastian Stankiewicz w najnowszym spocie społecznym. Ale to nie zapowiedź filmu akcji. To apel o empatię wobec kur, które całe życie spędzają w ciasnych klatkach. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w kampanii „Gang troski o nioski” pokazuje, że każdy z nas może zmienić los tych zwierząt. Warunki przystąpienia? Troska, dostęp do internetu i kilka minut tygodniowo. W akcję włączył się aktor, Sebastian Stankiewicz, znany m.in. z serialu Edukacja xD, a także roli szpaka Mateusza w Akademii pana Kleksa. Mroczny klimat, jasny cel Spot stylizowany jest na scenę z Podziemnego kręgu – ciemne pomieszczenie, tłum ludzi, napięcie w...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: Kampanie

zobacz także


  • 16.06.2025Wydarzenia

    Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja

  • 09.02.2025Wydarzenia

    Konferencja CSR Poland 2025

  • 08.01.2025Akcje

    Truck Care ostrzega przed martwy polem

  • 22.12.2024Wydarzenia

    Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!

  • 16.07.2024Wydarzenia

    Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku

  • 24.05.2024Wydarzenia

    Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek