Rocznie w Polsce 14.000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi – 5000
z nich umiera. Z 3.500 chorujących na raka szyjki macicy umiera połowa. Na raka jelita grubego zachorowuje ponad 14.000 Polaków –
a odnotowuje się ponad 9.000 zgonów. Część z tych osób nigdy nie zgłosiła się na badania przesiewowe, albo zrobiła to zbyt późno. By zmienić te statystyki Polska Unia Onkologii wraz z firmą GlaxoSmithKline organizuje konkurs Zdrowa Gmina.
Celem konkursu jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych – organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN) na terenie województwa mazowieckiego.
– Zainteresowanie bezpłatnymi badaniami przesiewowymi w Polsce wciąż jest niewielkie. Mimo wysyłanych imiennych zaproszeń mała liczba kobiet zgłasza się na mammografię, czy cytologię. W zeszłym roku na Mazowszu było to odpowiednio 23,62% i 18,10% . Podobnie jest z kolonoskopią – w 2008 roku zgłaszalność kształtowała się na poziomie 28,5% – 41% . Polacy nie doceniają roli profilaktyki. Dlatego należy zrobić wszystko, by zmienić to nastawienie. Profilaktyka chorób nowotworowych ma kluczowe znaczenie, gdyż pozwala na uratowanie życia wielu ludzi. Stąd też tak niezwykle ważne jest uświadomienie społeczeństwu jej roli i podjęcie działań aktywizacyjnych mających na celu zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania skryningowe – mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Jednym z zadań władz samorządowych jest troska o zdrowie mieszkańców. – Organizując ten konkurs chcemy zmobilizować lokalne władze do podejmowania regionalnych inicjatyw prozdrowotnych. Dodatkowo w tym celu przygotowaliśmy pakiet narzędzi edukacyjnych: ulotki, plakaty oraz stronę internetową www.konkurszdrowagmina.pl, które mają pomóc w realizacji tych działań – dodaje dr Meder.
Konkurs Zdrowa Gmina skierowany jest do przedstawicieli władz samorządowych województwa mazowieckiego. Zadaniem gmin w pierwszym etapie jest przeprowadzenie działań propagujących prewencję chorób nowotworowych, takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy i rak jelita grubego, tak, aby zmobilizować jak największą liczbę mieszkańców do wykonania badań skryningowych.
Nagrodą w konkursie Zdrowa Gmina są czeki o łącznej wartości 175 000 PLN. Pierwsze miejsce otrzyma 100.000 PLN, drugie 50.000 PLN, a trzecie 25.000 PLN. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 grudnia.
Konkurs Zdrowa Gmina jest pilotażowo przeprowadzany na Mazowszu. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie konkursu na inne województwa i całą Polskę.
zobacz także
-
07.06.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
IKEA znalazła najbardziej nasłoneczniony metr kwadratowy Szwecji
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
24.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
„Stop Blaming Her”. Kampania o ukrytych uprzedzeniach
-
08.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
The Beauty Machine. Dove walczy z algorytmami
-
12.03.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
Ponad 20 lat programu Dove Self-Esteem. Edukacja o poczuciu własnej wartości w szkołach

