W 2004 roku podczas Cheltenham Science Festival powstał konkurs FameLab na najbardziej przyjazną prezentację nauki, i dzięki partnerstwu Bristish Council stał się jednym z najważniejszych wydarzeń z zakresu komunikacji naukowej. Konkurs organizowany jest już w 20 krajach na całym świecie. Skierowany jest do studentów oraz osób pracujących w zakresie nauk ścisłych lub inżynierii.
Zadaniem uczestników jest przekazanie w sposób interesujący i niestandardowy treści naukowych tak, by zostały one zrozumiane i zaaprobowane przez szeroką publiczność. Dozwolone są niewielkie rekwizyty, reszta jest kwestią pomysłu i charyzmy badacza-wykonawcy. Piosenka, taniec, poezja – forma nie gra roli, ogranicza jedynie własna wyobraźnia i czas – występ może trwać nie dłużej niż 3 minuty.
Polską edycję konkursu promują celebryci – Borys Szyc wyjaśnia pojęcia ejakulatu, Szymon Majewski opowiada o wodociągach w Raciborzu, Paweł Deląg mówi o ambystomii meksykańskiej i Marzena Rogalska wyjaśnia co to jest albertozaur. Na stronie www.famelab.org.pl można zobaczyć ich wizje „atrakcyjnej nauki” i dowiedzieć się nieco więcej na temat samego konkursu. Zwycięstwo gwarantuje kwotę w wysokości 30 tys zł. na badania naukowe i 5 tys. zł na wydatki własne, wszyscy finaliści natomiast będą mieli okazję uczestniczyć w profesjonalnym szkoleniu z dziedziny komunikacji naukowej.
W Polsce przy organizacji konkursu British Council współpracuje z Centrum Nauki Kopernik, a partnerem jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Zgłoszenia (formularz rejestracyjny i wideo) można przesyłać do 31 stycznia 2012.
Więcej informacji znajduje się tutaj.
zobacz także
-
21.06.2025Wydarzenia
Artyści dla transplantacji. Już 24 czerwca w Warszawie!
-
20.06.2025Wydarzenia
AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca
-
19.06.2025Wydarzenia
Konkurs i e-book „Zrozumieć dziecięcy świat”
-
13.06.2025Wydarzenia
Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać
-
10.06.2025Wydarzenia
Drzewo Roku po raz 15!
-
15.05.2025Wydarzenia
Ruszył 66. sezon Koncertów Chopinowskich