Po raz drugi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wybierze i nagrodzi twórców najciekawszych koncepcji i istniejących aplikacji mobilnych dla osób z niepełnosprawnością. 5 września rusza II edycja konkursu „Aplikacje bez barier”.
Osoby z niepełnosprawnością to 12,2 proc. populacji Polski. W konkursie będą nagrodzone zarówno projekty mogące pozytywnie wpłynąć na likwidowanie barier w codziennym życiu w mieście, jak i wyróżnione już istniejące aplikacje.
Smartfony i tablety wielu ludziom kojarzą się z ułatwieniem życia, mobilnością i swobodą korzystania z nich. Codziennie przybywa nowych użytkowników tego typu urządzeń. Także rynek aplikacji mobilnych rośnie w ogromnym tempie. Niestety wielu twórców aplikacji zapomina o tym, że użytkownikami ich produktów mogą, a co więcej chcą być, osoby z niepełnosprawnością. Na szczęście jednak świadomość potrzeb tych użytkowników jest z roku na rok coraz większa. Powstają nowe aplikacje dedykowane np. dla osób niewidomych, ale również aplikacje uniwersalne, z których mogą korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnością. Warto wspierać ten pozytywny trend na rynku. Służy to zarówno innowacjom, jak i zwalczaniu wykluczenia dużej grupy ludzi – przekonuje Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności z Integracji.
W tegorocznej edycji autorzy nowych koncepcji i istniejących już aplikacji mobilnych rywalizować będą w dwóch konkursach głównych. W pierwszym wybrane zostaną trzy najciekawsze projekty. Zadaniem uczestników będzie opracowanie koncepcji dopiero czekających na realizację, mających na celu ułatwienie codziennego życia osobom z niepełnosprawnością w Warszawie. Drugą część plebiscytu stanowi konkurs „Dostępne aplikacje”. Udział biorą w nim twórcy już istniejących aplikacji. W pierwszej z jego kategorii nagrodzone będą aplikacje skierowane do osób z niepełnosprawnością, w drugiej aplikacje ogólne, dostosowane do potrzeb tej grupy ludzi. Aplikacje oceni jury z udziałem specjalistów ds. dostępności, opierające się na opiniach testerów z rozmaitymi niepełnosprawnościami.
W czasie ubiegłorocznej edycji nagrodzono takie aplikacje jak SeeingAssistant – Home, program oferujący m.in. rozpoznawanie kolorów, odnajdywanie źródeł światła, lupę elektroniczną i łatwe generowanie kodów kreskowych i QR, czy Go2stop, dostosowaną do potrzeb osób słabo widzących aplikację z rozkładem jazdy transportu publicznego z kilkudziesięciu miast w Polsce. Ponadto wyróżniono koncepcje aplikacji przeznaczonych dla chorych na epilepsję i narkolepsję czy umożliwiających osobom na wózkach swobodne planowanie podróży po nieodwiedzanych wcześniej przez nie miejscach w Warszawie.
W tym roku zgłoszenia konkursowe przyjmowane będą do 10 października. Szczegółowe informacje na ich temat znaleźć można na stronie www.integracja.org w zakładce „Co robimy” oraz na www.aplikacjebezbarier.pl. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas Wielkiej Gali Integracji, która odbędzie się 6 listopada w Arenie Ursynów w Warszawie.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
14.04.2025
Nie wyrzucaj ubrań do odpadów zmieszanych!
-
23.03.2025
Operacja Czysta Rzeka
-
20.03.2025
Polski Buk z Dalkowa zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2025!
-
10.02.2025
Sadyba Best Mall z innowacyjnym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących
-
09.02.2025
Konkurs na kreatywną kampanię szkoły wyższej
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025