W dniach 18–25 maja 2018 roku Klub Gaja zaprasza na 4. Festiwal Ekodzieło, który łączy działania artystyczne z edukacją ekologiczną. Warsztaty, instalacje, wystawy, pokazy filmów i działania artystyczne poświęcone zwierzętom odbędą się w Bielsku-Białej. Festiwal będzie spotkaniem aktywistów, artystów, prawników i filozofów, dla których ważny jest los naszych braci mniejszych. 4. Festiwal Ekodzieło objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice.
Festiwal Ekodzieło to połączenie działań artystycznych z edukacją ekologiczną. We współtworzeniu akcji artystycznych, w warsztatach, pokazach filmów dokumentalnych uczestniczą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

„W naszym społeczeństwie wzrasta świadomość dotycząca praw i dobrostanu zwierząt. Przekłada się to na jakże ważne dla ich losu decyzje polityczne i gospodarcze”- mówią organizatorzy wydarzenia Klub Gaja -. „Sprawiło to, że dyskusja na temat zwierząt stała się jedną z ważniejszych w naszym kraju. Dzień Praw Zwierząt – 22 maja – został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia przez Sejm RP w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt.W tym szczególnym Dniu Klub Gaja zaprasza do Galerii Bielskiej BWA i uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach artystycznych oraz filmowych poświęconych zwierzętom”
Podczas festiwalu najwięcej uwagi zostanie poświęcona dzikim zwierzętom w miastach. Prawa i dobrostan zwierząt będą tematem spotkania z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką, która prowadzi sprawy dotyczące zwierząt, oraz filozofem i etykiem Marcinem. Tradycyjnie, w programie festiwalu znalazły się warsztaty ekologiczno-artystyczne dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Wilkowice.
– „Od 30 lat wraz z Klubem Gaja staram się uczynić coś, co dopomoże w trwaniu naszego ludzkiego gatunku i wspólnego z przyrodą domu. Upominanie się o zwierzęta, drzewa, czyste powietrze i wodę jest w zasadzie pracą dla mnie i dla Ciebie. Dla nas. Próbą znalezienia sensu w przemijaniu i nietrwałości. Próbą ratowania w sobie wiary, nadziei i wiedzy. Na tej drodze ktoś zawsze nas wspierał, ktoś radził, ktoś inspirował. Tym ludziom, zjawiskom, książkom i ideom można podziękować w myślach, czynach czy ścieżkach opowieści” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, zapraszając na finał festiwalu.

Festiwal zakończy się performansem Jacka Bożka „Ścieżki opowieści” – czyli oparta na 30-letnim działaniu społeczno-artystycznym Klubu Gaja i greckim micie Matki Ziemi, w której przeplatać się będą słowa poetów, uczonych i filozofów oraz obrazy z akcji i kampanii, spektakli i happeningów stowarzyszenia.
Festiwal Ekodzieło objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wspierają: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.
Szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie Klubu Gaja
zobacz także
-
07.06.2026Wydarzenia
Tak wyglądało pierwsze Forum Karmimy Psiaki – Razem dla dobra zwierząt
-
01.06.2026Wydarzenia
Nagrodzone projekty z obszaru Społeczności Lokalnej
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku

