Kiedy zostaje tylko miś
Gdy nawet pluszowy miś nie jest w stanie zapewnić poczucia komfortu, a w głowach dzieci rodzą się pytania, na które nie potrafią odpowiedzieć najbliżsi – z pomocą przychodzi organizacja Grief Encounter.
Podczas Dnia Matki w 2014 roku publiczna telewizja w Wielkiej Brytanii wyświetliła krótki film o samotnym, małym chłopcu. Miś asystuje maluchowi podczas przyrządzania śniadania, w kąpieli oraz przy trudnym zadaniu założenia kaloszy. Pluszowy przyjaciel jest z dzieckiem podczas zabawy, a także wtedy, gdy przykleja ono plaster do stłuczenia na kolanie. Niedźwiadek "przygląda się", kiedy kilkulatek zdmuchuje świeczki z urodzinowego tortu, gdy gasi światło w pokoju na dobranoc. Miś i chłopiec razem biegną do pokoju rodziców, aby wspominać mamę. To ona powinna być świadkiem wszystkich opisanych zdarzeń. Gdzie więc jest mama?
Takie pytania zadają sobie dzieci, które doświadczyły śmierci rodziców lub innych członków najbliższej rodziny. Agencja Green Cave People, na zlecenie organizacji Grief Encounter, przygotowała opisany wyżej klip, aby uświadomić odbiorcom samotność i poczucie wyalienowania, z jakim muszą radzić sobie osierocone maluchy. Często, mimo obecności dorosłych, trauma i panująca w rodzinie żałoba, zwiększają u dzieci poczucie pustki i przyczyniają się do narastania obaw w obliczu codziennych wyzwań.
Najmłodsi często muszą radzić sobie z opisanymi problemami sami lub z pomocą pogrążonych w smutku bliskich albo nieprzygotowanych odpowiednio nauczycieli i wychowawców. Misją organizacji Grief Encounter jest ułatwianie najmłodszym i ich rodzinom przeżywania straty w dobry, nieobciążający sposób. Organizacja pokazuje drogę wychodzenia z traumy poprzez budowanie pozytywnych wspomnień, a nie zapominanie o zmarłym. Z pomocą wykwalifikowanych specjalistów fundacja oferuje wsparcie całym rodzinom, aby pogrążone z żałobie dzieci mogły sobie radzić z trudną sytuacją w bezpiecznym i troskliwym otoczeniu.
Strona internetowa organizacji zawiera bogate informacje, wskazówki, a także gotowe ćwiczenia, które umożliwiają porządkowanie emocji osobom należącym do różnych grup wiekowych (dzieciom, nastolatkom oraz dorosłym). Informuje również o spotkaniach, warsztatach i grupach wsparcia. Zainteresowani mają okazję przeczytać o akcjach informacyjnych oraz promocyjnych, jak również aplikować do pracy dla Grief Encounter. Fundacja zabiega także o dotacje od osób popierających jej starania, aby mogła stale poszerzać zakres oferowanej pomocy oraz obejmować nią jak największą liczbę potrzebujących.
Kamila Brzezińska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem