Koszerne sklepy, miejsca modlitw i siedziby licznych organizacji, kibuc działający w jednym z drewnianych domków na Jazdowie, zakłady rzemieślnicze nawiązujące do tradycji dawnych spółdzielni, książki z Księgarni na Tłomackiem, niedzielne śniadania Boker Tov na ulicy Chmielnej, bary z hummusem i zajęcia jogi – to niektóre oblicza współczesnej „Żydowskiej Warszawy”, które można odkryć na multimedialnej platformie dostępnej bezpłatnie, w języku polskim i angielskim, dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pod adresem http://warsze.polin.pl/.
Na multimedialnej platformie stworzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, miasto dzisiejsze współistnieje z miastem, którego już nie ma. Opowiadają o nim jego dawni i dzisiejsi mieszkańcy. Ci, którzy chcieliby zwiedzić stolicę Polski żydowskimi śladami, mogą to zrobić, spacerując z aplikacją mobilną lub siedząc przed ekranem komputera.
Platforma składa się z trzech części. Gimnazjalistom szczególnie polecana jest aplikacja mobilna „Śladami Janusza Korczaka”, prowadzącą przez miasto dwiema trasami żydowskiego pedagoga i lekarza. Rozbudowaną wersję spaceru można znaleźć na multiplatformie. Licealistów autorzy zachęcają do zapoznania się z multimedialnym komiksem „Historie i kreski”, przedstawiającym losy dziewięciu bohaterów w autorskiej interpretacji Moniki Powalisz i Jacka Michalskiego. Tu propozycje scenariuszy zajęć lekcyjnych znajdą dla siebie również nauczyciele. Do dorosłych odbiorców skierowana jest część „Przeszłość i teraźniejszość”, dzięki której mogą poznać historię żydowskiej Warszawy od momentu osiedlenia się w mieście Żydów, wędrując od Wisły poprzez Tłomackie, Nalewki, Grzybów, Senatorską i plac Teatralny, aż na Pragę. Poznają również losy warszawskich Żydów podczas II wojny światowej. Powojenną historię odkrywa się z perspektywy dwunastu przewodników – oprócz Józefa Hena, Eleonory Bergman, Seweryna Blumsztajna wraz z Bożeną Werbart w te role wcielają się także przedstawiciele młodego pokolenia, jak Daniel Słomka czy Joanna Baczko.
Platformie towarzyszą drukowane mapki ze ścieżkami zwiedzania współczesnej żydowskiej Warszawy.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023