W najbliższy wtorek, 10 lutego, w kilkudziesięciu państwach obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy internet” ma zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego internetu. W Polsce organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są również firmy Microsoft oraz Facebook.
Centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce będzie konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących z dziećmi, którą otworzy minister Urszula Augustyn, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. Wydarzenie to odbędzie się 10 lutego w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. W programie spotkania przewidziany jest panel dyskusyjny, w trakcie którego eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie zapewnić młodym ludziom bezpieczeństwo w sieci. W dyskusji wezmą udział prof. Maciej Tanaś z Akademii Pedagogiki Specjalnej, Monika Pieniek z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, Martyna Różycka z Dyżurnet.pl (NASK), Marek Kosycarz, dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoftu. Organizatorzy zaplanowali również serię prezentacji projektów dotyczących bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania nowych technologii. Przedstawione zostaną m.in. najnowsze działania realizowane przez NASK i FDN. Z kolei Jakub Turowski z Facebooka opowie o programie „Zastanów się, zanim udostępnisz”, który pomaga użytkownikom, a szczególnie nastolatkom, w odpowiedzialnym udostępnianiu materiałów online. Konferencję zakończy premierowy pokaz filmu fabularnego „Na zawsze” poświęconego zjawisku sekstingu wśród młodzieży.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest rola, jaką każda z osób korzystających z internetu może odegrać w budowie bezpiecznego i przyjaznego środowiska online – mówi Julia Gursztyn, koordynatorka projektu Safer Internet w NASK. – Należy pamiętać o tym, że nawet najlepsze programy służące kontroli rodzicielskiej czy ochronie przed wirusami, stanowią jedynie uzupełnienie edukacji na temat szans i zagrożeń płynących z użytkowania sieci – podsumowuje.
Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne w całej Polsce do włączenia się w obchody DBI poprzez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów, takich jak: zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, czy konkursy i zgłoszenie ich na stronie www.dbi.pl. Organizatorzy inicjatyw otrzymują pakiet materiałów edukacyjnych pomocnych przy realizacji lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa online. Wśród nich znajdą się w tym roku m in. materiały kampanii „Zastanów się, zanim udostępnisz” organizowanej przez Facebook. Autorzy najlepszych inicjatyw DBI 2015 otrzymają nagrody ufundowane przez Fundację Orange, Domeny.pl oraz Nowe Media.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i FDN) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna