W ostatnich dziesięcioleciach na terenie Karpat można zauważyć spadek liczby gospodarstw zajmujących się hodowlą owiec. W związku z tym maleje również grono osób utrzymujących się z produkcji wyrobów tradycyjnych. Zwiększają się natomiast zagrożenia wynikające z tego stanu rzeczy dla zachowania bioróżnorodności regionu – twierdzą organizacje realizujące projekt „Karpaty łączą – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej”. W celu zahamowania tych zjawisk oraz odbudowy tradycyjnej gospodarki pasterskiej w regionie, organizacje prowadzą szkolenia dla społeczności lokalnych poświęcone tematyce pasterskiej.
Szkolenia i spotkania pasterskie mają odbudować więź pomiędzy społecznościami lokalnymi, które odwołują się do tradycji pasterskich na obszarze całych Karpat – podkreśla Patrycja Piekut, koordynator projektu (Centrum UNEP/GRID-Warszawa) – Są podstawą do tworzenia sieci współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń na rzecz kulturowego wypasu, wspierają lokalną inicjatywę z tym związaną, kreują lokalnych liderów pasterskich (baców) oraz tworzą zręby organizacyjne gospodarstw pasterskich (sałaszów) – dodaje.
Społecznościom lokalnym oferowana jest pomoc ukierunkowana na utrzymanie wypasu kulturowego, jak również odtworzenie takiego wypasu. Współpraca nie ograniczy się do czasu szkolenia czy spotkania pasterskiego, lecz będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach czy latach – dla uzyskania trwałych efektów.
Na obszarach, gdzie pasterstwo jest ciągle obecną formą gospodarowania spotkania prowadzone w ramach projektu „Karpaty Łączą” pogłębiają wiedzę z zakresu historii pasterstwa, organizacji i funkcjonowania rynku produktów lokalnych, przepisów i uregulowań prawnych (w tym weterynaryjnych) – mówi Józef Michałek, współorganizator szkoleń (Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia „Gazdowie”) – Koncentrują się na zagadnieniach związanych z wytwarzaniem i sprzedażą serów i innych produktów, pogłębiania i rozwijania wiedzy, umiejętności i kompetencji w zawodzie baca i juhas.
Szkolenia są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez lokalne społeczności. Organizatorzy zachęcają do kontaktu z sekretariatem projektu „Karpaty Łączą” (sekretariat@karpatylacza.pl) przedstawicieli środowisk lokalnych zainteresowanych zorganizowaniem spotkania w ich okolicy.
Spotkania są też okazją do zapoznania się z aktualnymi wydarzeniami i akcjami promującymi pasterstwo. np. redyki regionalne czy międzynarodowy Redyk Karpacki.
Najbliższe szkolenia odbędą się w Zawoi (20.02), Zakopanem (25.02), Rymanowie (26.02), Jabłonce (27.02), Rożnowie (28.02) i Rabem k/Ustrzyk Dolnych (08.03).
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia