Coraz więcej wyników badań sugeruje, że dzieci karmione piersią zyskują na inteligencji.
Badacze z kanadyjskiego McGill University odkryli, że dzieci karmione w naturalny sposób osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję, kiedy mają sześć lat. Badanie objęło prawie 14 tys. dzieci, m.in. urodzonych w szpitalach na Białorusi.
Okazało się, że karmienie piersią przez pierwsze trzy miesiące życia – a wiele dzieci były karmione w ten sposób w sumie przez rok – podnosi wyniki testów na inteligencję o średnio 6 punktów. Dzieci karmione w ten sposób osiągały też lepsze wyniki w nauce czytania i pisania.
– Wygląda na to, że dłuższe karmienie wyłącznie piersią może mieć pozytywny wpływ na rozwój umiejętności poznawczych dziecka – uważa prof. Michael Kramer, który prowadził badanie. – Niejasne jest jeszcze, w jakim stopniu wynika to ze składu mleka matki, a jaki wpływ mają fizyczne i społeczne więzi, jakie powstają przy karmieniu piersią – zastrzega Kramer.
Wcześniejsze badania wskazywały, że za wyższy iloraz inteligencji mogą odpowiadać składniki zawarte w mleku matki. Kanadyjscy badacze sugerują, że także kontakt z matką podczas karmienia piersią może prowadzić do pozytywnych zmian w mózgu.
Prof. Kramer uważa, że karmienie piersią powinno być intensywniej promowane. Np. w Anglii rząd zaleca kobietom karmienie dzieci w naturalny sposób przez pierwsze pół roku życia. Statystyki pokazują, że o ile trzy czwarte tamtejszych kobiet zaczyna karmić piersią, tylko 25 proc. robi to przez pół roku.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023