Skazani niesłusznie lub na podstawie fałszywych oskarżeń, przetrzymywani bez procesu lub w wyniku niesprawiedliwego wyroku – Amnesty International ich liczbę szacuje na tysiące. Są wśród nich obrońcy praw człowieka, aktywiści, dziennikarze, członkowie organizacji społecznych oraz uczestnicy pokojowych demonstracji.
By zwrócić na ten problem uwagę, polski oddział Amnesty International przygotował kalendarze empatii. Przybliżają one historie wybranych osób oraz dają możliwość odznaczania dni w taki sposób, w jaki robi to na co dzień więzień. Kalendarze to kawałki więzienia, przeniesione do wolnego świata i przypominające o losie osadzonych. Nazwane zostały „licznikami niewolności”, ponieważ na kawałku ściany jego posiadacz może gwoździem odznaczać każdy dzień i codziennie czytać historię osadzonego. Głównym zadaniem kalendarza jest budowanie poczucia emocjonalnej solidarności z osobą niesłusznie skazaną i odsiadującą długi wyrok.
Kalendarze empatii trafiły w ręce ambasadorów akcji – osób, mogących medialnie nagłośnić historie osób przetrzymywanych i wpłynąć na ich dalsze losy. Ambasadorami zostali ludzie z różnych środowisk medialnych, od dziennikarzy i publicystów (m.in. Jacek Żakowski, Grzegorz Miecugow, Beata Sadowska i Jacek Pałasiński), poprzez polityków (Henryk Wujec), aż po postaci świata kultury – aktorów (m.in. Katarzyna Figura, Agata Buzek, Marcin Bosak) i muzyków (m.in. Ewelina Flinta, Aga Zaryan, Tymon Tymański).
Wśród osób niesłusznie skazanych wymienianych przez AI Polska są m.in. Andrej Sannikau – lider białoruskiej opozycji, zatrzymany za pokojowe wyrażanie poglądów politycznych i w maju 2011 roku skazany na 5 lat, Jigme Gyatso – tybetański mnich, zatrzymany za założenie Stowarzyszenia Ruchu Wolnego Tybetu, którego kara 15-letniego więzienia kończy się w marcu 2014 roku, Christi Cheramie – obywatelka USA, skazana na dożywocie w wieku 16 lat (w 1994 roku) bez możliwości warunkowego zwolnienia, Fatima Hussein Badi – obywatelka Jemenu, aresztowana 13 lipca 2000 r., oskarżona o zabójstwo męża, w wyniku niesprawiedliwego procesu skazana na karę śmierci, Ibni Oumar Mahamat Saleh – lider demokratycznej opozycji w Czadzie, aresztowany 3 lutego 2008 r. przez czadyjskie siły bezpieczeństwa, który zaginął bez wieści, Mohammad Sadiq Kabudvand– kurdyjski obrońca praw człowieka, uwięziony 1. lipca 2007 r. za „rozpowszechnianie idei separatystycznych Kurdystanu” i skazany na 10 lat oraz 50 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z obozu Yodok w Korei Północnej – skazanych, przetrzymywanych bez procesu, torturowanych i zmuszanych do niewolniczej pracy.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland