Trwa akcja uświadamiania osobom niepełnosprawnym ich praw. W 2009 roku kampania informacyjna Komisji Europejskiej „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” objęła patronatem i wsparła Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych (PFON), które działa na rzecz zwiększania świadomości praw osób niepełnosprawnych i sposobów ich dochodzenia. Od 2008 roku PFON promuje wiedzę na temat Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych i jej postanowień w środowiskach lokalnych, wśród władz samorządowych oraz pracowników i pracowniczek lokalnych instytucji i organizacji realizujących działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
Konwencja przewiduje m.in. zobowiązanie się państwa do usunięcia barier, wspierania edukacji włączającej i integracji osób niepełnosprawnych tak, aby umożliwić im osobistą niezależność, zapobiegać ich wykluczeniu społecznemu i sprzyjać pełnemu wykorzystaniu ich praw oraz możliwości. W dokumencie zawarto prawa osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia m.in. takich jak: prawa obywatelskie, dostępność, włączenie społeczne, edukacja, zdrowie, zatrudnienie i zabezpieczenie społeczne.
Do sierpnia 2009 roku Konwencję ratyfikowało 65 państw członkowskich, jednak nie ma w tej grupie Polski.
W ramach projektu „Mamy naszą Konwencję!” PFON organizuje spotkania edukacyjne na temat uregulowań prawnych Konwencji z liderami i liderkami środowisk zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Osoby te będą następnie organizować spotkania i akcje informacyjne w swoich lokalnych społecznościach. Pierwsze szkolenie odbyło się 7 września w Warszawie, kolejne 14 września w Gdańsku, a ostatnie przewidziane jest na 21 września w Poznaniu. Rozpowszechniając informacje na temat Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, organizatorzy akcji chcą przyczynić się do tego, aby jej postanowienia zaczęły obowiązywać również w Polsce.
Znajomość Konwencji jest bardzo niska w Polsce. Nie są świadomi jej fundamentalnego znaczenia nie tylko przedstawiciele władz, czy instytucji zajmujących się tą dziedziną, ale również same osoby niepełnosprawne, nawet te zrzeszone w organizacjach pozarządowych, a więc – aktywne, działające na rzecz środowiska – podkreśla Barbara Abramowska, koordynatorka projektu „Mamy naszą Konwencję!”
Ratyfikacja Konwencji przez Państwo Polskie wprowadzi jej postanowienia bezpośrednio do polskiego systemu prawnego, dając tym samym możliwość powoływania się na te przepisy w przypadkach
Więcej informacji na stronie: www.stop-discrimination.info
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna