W dniach 30-31 maja w Warszawie odbyła się konferencja „Odpowiedzialność pracownika i pracodawcy przyszłości”.
Praca przyszłości to nowe technologie, wspieranie rozwoju, uwzględnianie wymagań pracowników i otwartość na przedsiębiorczość – takie główne wnioski przedstawiają organizatorzy z Akademii Odpowiedzialnego Biznesu 2014. Wydarzenie odbyło się w ramach programu studenckiego Liga Odpowiedzialnego Biznesu (LOB), który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.
Rynek pracy stoi przed wyzwaniem zarządzania tak zwanym pokoleniem Y, czyli osobami urodzonymi w latach 80. i 90. minionego wieku. 80 młodych ludzi, przedstawicieli tego pokolenia, wzięło udział w wydarzeniu. Konferencja była okazją do poznania trendów obecnych na rynku pracy, w tym przede wszystkim znaczenia społecznej odpowiedzialności w biznesie. Warsztaty prowadzone m.in. przez przedstawicieli: Siemens, Kompanii Piwowarskiej i Orange, umożliwiły studentom i studentkom zapoznanie się z dobrymi praktykami tych firm i stosowanymi przez nich rozwiązaniami.
Pierwszego dnia zajęcia odbywały się w Collegium Civitas, w centrum Warszawy. Konferencja rozpoczęła się od panelu dyskusyjnego „Jaka będzie praca przyszłości?”, w którym udział wzięli: Mirella Panek Owsiańska (Forum Odpowiedzialnego Biznesu), dr Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego; PGNIG), Monika Kulik (Orange), Wojciech Albiński (autor książki „Jak czuć się dobrze, gdy Cię wywalą bo że to się stanie, to pewne”) i Paweł Dąbrowa (agencja Bridge, Alumn Ligi Odpowiedzialnego Biznesu).
Mirella Panek-Owsiańska zwróciła uwagę na coraz większą potrzebę równoważenia życia zawodowego z prywatnym przez pracowników. Doświadczenie uczelniane pozwoliło Bolesławowi Rokowi przyznać, że polscy studenci są dużo bardziej nastawieniu na osiągnięcie sukcesu zawodowego w porównaniu ze swoimi „zachodnimi” rówieśnikami, którzy wobec pracy zachowują większy dystans. Panelista podkreślał jednocześnie, że przyszłością jest praca własna, która będzie odpowiedzią na konkretne problemy społeczne. Do tego potrzebny jest pomysł na siebie i kształtowanie postaw przedsiębiorczych, czego obecnie brakuje wśród młodych ludzi, stwierdziła prezeska FOB. Paneliści dyskutowali również o kwestii lifelong learing oraz wartościach wpierających rozwój kariery. Niewątpliwie współcześni pracownicy muszą nastawić się na podnoszenie kompetencji przez całe życie. Zaś w temacie wartości wymienione zostały następujące z nich: poczucie sprawczości i robienia rzeczy ważnych, wiara i Bóg oraz rozwój własnych zainteresowań. Dr Bolesław Rok podsumowując wskazał na trzy podstawowe kwestie motywujące do rozwoju zawodowego. Są nimi: powinność moralna, opłacalność, uznanie społeczne.
Tego dnia uczestnicy podzieleni na grupy wzięli także udział w dwóch wybranych przez siebie warsztatach, które przeprowadzili przedstawiciele środowiska biznesowego (Siemens, Kompania Piwowarska, Orange, GO Responsible Consulting, Beginning | creative collbaoration agency,) oraz organizacji pozarządowych (Forum Odpowiedzialnego Biznesu, CSR Impact, Fundacja Wspieramy Wielkich Jutra).
Dzień zakończył się Galą z okazji 10-lecia Ligi Odpowiedzialnego Biznesu, której działalność podsumował jej obecny koordynator Piotr Sobolewski. Na spotkaniu obecni byli także jego poprzednicy: Sylwia Lewandowska, Justyna Januszewska i Przemysław Oczyp. Podczas Gali podziękowano też wieloletnim partnerom biznesowym Ligii i ich przedstawicielom: Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, Orange Polska, Danone Polska, PwC Polska i PGNiG.
Warsztaty drugiego dnia AOB 2014 odbywały się w Spółdzielczym Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym „Żurawia”. Uczestnicy rozpoczęli od „CSR Jam Session”, czyli gry edukacyjnej opartej na metodzie design thinking. Po ponad dwugodzinnej grze przyszedł czas na dyskusję w ramach stołów tematycznych, gdzie przez 20 minut studenci mieli możliwość porozmawiać z ekspertami w danej dziedzinie, m.in. o nowych technologiach w miejscu pracy, współpracy międzysektorowej, różnorodności w miejscu pracy czy zakładaniu własnego biznesu. Wykład, którego głównym przekazem było, by nie bać się marzyć i pomyśleć o założeniu własnej firmy w oparciu o to, co się naprawdę kocha robić, podsumowujący konferencję, wygłosił Łukasz Kaliciński z Notjustshop,
Akademia Odpowiedzialnego Biznesu to wydarzenia organizowane przez Ligę Odpowiedzialnego Biznesu, program edukacyjny Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Akademia to platforma wymiany doświadczeń między młodymi ludźmi a przedstawicielami różnych środowisk: akademickich, biznesowych oraz organizacji pozarządowych.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
14.04.2025
Nie wyrzucaj ubrań do odpadów zmieszanych!
-
23.03.2025
Operacja Czysta Rzeka
-
20.03.2025
Polski Buk z Dalkowa zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2025!
-
10.02.2025
Sadyba Best Mall z innowacyjnym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących
-
09.02.2025
Konkurs na kreatywną kampanię szkoły wyższej
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025