Z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych, które bardzo doceniają m.in. możliwość robienia zakupów, załatwiania wielu formalności i spraw w sieci, Integracja przygotowała filmowy instruktaż zapewnienia dostępności treści publikowanych w internecie. Film – zamieszczony na Facebooku i YouTube – daje wskazówki zwłaszcza redaktorom i twórcom serwisów internetowych.
Osoby z niepełnosprawnością często są ograniczane trudną nawigacją po stronie, złym sformatowaniem tekstów czy niedostępnymi filmami, grafikami i tabelami. Nierzadko nie mają fizycznej możliwości korzystania z myszy komputerowej, touchpada czy ekranu dotykowego, gdyż poruszają się w sieci z poziomu klawiatury. Dostępność treści, zdaniem Integracji, często kojarzy się z technicznym skomplikowaniem, tworzeniem alternatywnych wersji serwisów, a także przestarzałą szatą graficzną, tymczasem, jak przekonuje organizacja, umożliwiają ją proste zasady.
Ważne jest np. użycie bezszeryfowego fontu – takiego, który nie zawiera „ogonków” kłopotliwych do odczytania dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Sam tekst powinien być też pozbawiony przydługich akapitów, a także być wyposażony w strukturę nagłówków umożliwiającą nawigację osobom niewidomym, przeglądającym strony za pomocą głosowych czytników treści. Należy unikać stosowania dużej liczby grafik i skomplikowanych tabel – jeżeli natomiast zostaną one zastosowane, potrzebne będzie zadbanie o alty – czyli opisy alternatywne umożliwiające przedstawienie takich elementów. Tekst nie powinien być też justowany (wyrównywany) do prawej strony. Ważne jest zachowanie odpowiedniego kontrastu w stosunku do tła. Zadbać należy również o zapewnienie dostępności plików wideo. Oprócz bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak tłumaczenie migowe czy audiodeskrypcja, bardzo pomocne jest dodanie zwykłych napisów. Możliwość ich swobodnego włączania i wyłączania zapewnia już YouTube, najbardziej popularny serwis służący do publikacji wideo.
Integracja zaangażowana jest w promowanie w Polsce zasad międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Organizuje poświęconą tej tematyce konferencję „Dostępność POLSKA”, przeprowadza audyty stron internetowych, nadając certyfikaty dostępności, a także pomaga wdrażać właściwe rozwiązania, otwierając polski internet dla wszystkich użytkowników.
Zespół Integracji zachęca do udostępniania filmu opublikowanego m.in. na Facebooku Integracji oraz kanale Integracja TV na YouTube. Projekt dofinansowany został ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna
-
28.08.2024
Konkurs Art Moves 2024 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty