Od końca XIX wieku, czyli od czasu wyraźnego wzrostu liczby odwiedzających muzea, obawa o uszkodzenie cennych obiektów zaczęła dominować nad edukacyjną potrzebą poznawania wieloma zmysłami. Jednak już w latach 40-tych i 50-tych XX w. muzea techniki, nauki i przyrody powróciły do modelu ekspozycji wymagających aktywności odbiorców. Koniec XX wieku przyniósł powrót do koncepcji wielowymiarowego uczestnictwa w procesie odbioru muzealnych wystaw. Obecnie interaktywność, wdrażana na różne sposoby, jest jednym ze standardów działania muzeum.
O tym, jak planować interaktywne działania edukacyjne, jak łączyć tradycję z nowymi technologiami i jak utrzymać unikatowość wystaw opowiedzą 10 lipca m.in. przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, wortalu Pałacu w Wilanowie i projektu Wirtualne Muzea Małopolski. Spotkanie „Interaktywna edukacja w muzeum” będzie 13. seminarium z cyklu „Nowoczesne muzea i galerie”, organizowanym przez Instytut Muzeologii UKSW oraz Centrum Promocji Informatyki.
Więcej informacji, program oraz rejestracja dostępne są na stronie Instytutu.
zobacz także
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
20.04.2026Wydarzenia
Razem dla dobra zwierząt. Dołącz do Forum Karmimy Psiaki

