Dzieci urodzone w prowincjach Iraku najbardziej dotkniętych przez wojnę są niższe od rówieśników ze spokojniejszych części kraju. Dane z irackiego urzędu statystycznego na temat dzieci, które przyszły na świat podczas wojny w różnych prowincjach tego państwa przeanalizował zespół Gabrieli Guerrero-Serdan z wydziału ekonomii University of London.
Okazało się, że dzieci do piątego roku życia, urodzone w rejonach najmocniej narażonych na akty przemocy, czyli na południu i w centrum Iraku mają średnio po ok. 8 cm mniej wzrostu niż ich rówieśnicy ze spokojniejszych, północnych prowincji.
Największe różnice były widoczne podczas pierwszego roku życia dzieci, co może wskazywać na pogorszenie stanu zdrowia i odżywienia ich matek w czasie ciąży. Za różnicami we wzroście niekoniecznie szły różnice w wadze. Zdaniem autorów raportu może to wynikać z wywołanych przez wojnę problemów z aprowizacją: dzieci były, co prawda syte, ale ich dieta była uboga w ważne składniki odżywcze.
Działania wojenne ograniczyły również dostęp do usług medycznych i pogorszyły warunki życia wielu irackich rodzin. – Przerwy w dostawach prądu, które miały wpływ na dostępność wody pitnej i działanie lodówek zapewne również przyczyniły się do problemu – zauważa Gabriela Guerrero-Serdan, cytowana przez portal BBC News.
PAP
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.03.2023
Biedronka usuwa ze swoich produktów tony cukru, tłuszczu i soli
-
24.03.2023
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową w IKEA
-
23.03.2023
Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”
-
22.03.2023
Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023!
-
20.03.2023
9% dzieci wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej! Trwa zbiórka KOPD
-
16.03.2023
Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc