Piosenki o gazowaniu Żydów, strzelaniu do Romów, paleniu homoseksualistów – redakcja antyfaszystowskiego magazynu „NIGDY WIĘCEJ” zwraca uwagę na problem istnienia w Polsce rasistowskiego hip-hopu.
W drugiej połowie lat 90. kultura hip-hop zdobyła w Polsce bardzo dużą grupę odbiorców. Do dziś rap pozostaje jednym z najbardziej popularnych gatunków muzycznych wśród młodzieży. Na polskim rynku muzycznym funkcjonuje grupa wykonawców, którzy za jego pośrednictwem propagują rasizm, antysemityzm i homofobię. Wiktor Marszałek z redakcji magazynu „NIGDY WIĘCEJ” stwierdza: – Obecny ruch neofaszystowski poszukuje nowych dróg dotarcia do odbiorcy. Do tego celu wykorzystuje nawet popularność muzyki hip-hop, mimo że jest ona nieodłączną częścią kultury afroamerykańskiej. Niektórzy spośród wykonawców rasistowskiego hip-hopu wspierają również aktywnie skrajną prawicę: uczestniczą w spotkaniach Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego oraz należą do grup pseudokibiców piłkarskich.
Polska scena hip-hopowa potrafi się także przeciwstawić tego typu tendencjom. Znani artyści Liroy i Peja wsparli kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” prowadzoną od wielu lat przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, a kilkadziesiąt innych zespołów nagrało utwory znajdujące się na dwóch albumach „Hip-hop Rasizm Stop!”. Antyrasistowskie numery nagrali np. HiFi Banda, Natural Dread Killaz i Tomczak.
Pełen tekst artykułu „Heil-hop” znajduje się w najnowszym (19.) numerze magazynu „NIGDY WIĘCEJ”.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023