Klubu Gaja organizuje wakacyjne happeningi pt. „Historia złotej rybki”. Najbliższe przedstawienia odbędą się 2 lipca na Helu, 4 lipca w Gdyni i 12 lipca w Kołobrzegu.
Akcja odbywa się w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę – nasze rzeki wpływają do Bałtyku!” mającego na celu podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat ochrony wód powierzchniowych, propagowania racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, ochrony przyrody dolin rzecznych oraz ochrony morza Bałtyckiego, w szczególności ryb.
Jednym z głównych zagrożeń dla wielu gatunków ryb są zarówno legalne jak i nielegalne polowy. To my konsumenci decydujemy o tym, jakie ryby jemy, dlatego nasz wybór wpływa bezpośrednio na rodzaj gatunków, który się poławia. Należy pamiętać, że wiele z gatunków ryb łowi się w sposób rabunkowy i szkodliwy dla środowiska. W efekcie ponad połowa gatunków ryb przez nas konsumowanych jest zagrożona wyginięciem.
W Morzu Bałtyckim ze względu na przełowienie i kłusownictwo szczególnie zagrożona jest populacja dorsza. Wyginięcie tego gatunku naruszy równowagę biologiczną i spowoduje, że ogromna ilość innych ryb znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szacuje się, że co trzeci dorsz z połowów bałtyckich jest skłusowany. Aby temu zapobiec należy przede wszystkim ograniczyć połowy dorsza, walczyć z kłusownictwem, a także chronić ekosystem bałtycki przed dalszą degradacją.
Z powodu zanieczyszczenia naszych rzek i budowy zapór wodnych zagrożona wyginięciem jest też populacja łososia atlantyckiego potocznie zwanego bałtyckim, który jest rybą wędrującą na czas rozrodu z mórz do rzek. Dlatego ważne jest aby stale poprawiać jakość wody w naszych rzekach, podejmować działania w celu udrażniania rzek i przeciwdziałać kłusownictwu, a także prowadzić kontrolę limitów połowowych.
Jak chronić ryby?
– nie kupuj młodych ryb – wiele łowionych ryb jest niewymiarowych i niedojrzałych płciowo
– zwracaj uwagę na to gdzie zostały złowione – sprawdzaj czy zasoby tego gatunku są w tym akwenie stabilne
– wybieraj ryby z lokalnych połowów – wspierasz społeczność lokalną i połowy na mniejszą skalę
– bądź świadomym konsumentem i kupuj produkty rybne z ekologicznym certyfikatem
– nie kupuj żadnych zagrożonych wyginięciem ryb
Bagatelizowanie potrzeby ochrony populacji dorsza u Wybrzeży Nowej Funlandii doprowadziło do wyginięcia populacji dorsza i w konsekwencji do wielotysięcznego bezrobocia wśród osób utrzymujących się z rybołówstwa.
Jeśli nie będzie ryb, nie będzie rybaków.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
17.01.2025
Lisner wycofuje jaja z chowu klatkowego ze wszystkich swoich produktów
-
16.01.2025
Trwa nabór zgłoszeń do raportu FOB „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2024. Dobre praktyki”
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko