11 września na Polu Mokotowskim w Warszawie stanął CosmoGolem – 4-metrowy drewniany gigant z okienkiem w sercu, przez które dzieci mogą wrzucać do jego wnętrza spisane na karteczkach prośby i marzenia. To 13. taka konstrukcja na świecie, która na całej kuli ziemskiej traktowana jest jako symbol praw dziecka. Golem to, po Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, kolejny projekt realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje i operatora sieci Plus, z myślą o najmłodszych.
CosmoGolem to obiekt sztuki nowoczesnej i symbol praw dziecka. Instalacja autorstwa Koena Vanmechelen, ma przypominać o pomocy najmłodszym, o dzieciach, które potrzebują wsparcia, nadziei i odwagi. W tworzeniu rzeźby aktywny udział brali najmłodsi.
Wokół Golema Fundacja Dzieci Niczyje będzie organizować otwarte warsztaty dla dzieci dotyczące ich praw, oferty pomocowej dla dzieci, sztuki, innych kultur, a także działań organizacji pozarządowych. W przedsięwzięcie mają się również zaangażować nauczyciele i wychowawcy.
Scenariusze zajęć oraz kalendarium imprez planowanych wokół Golema będą dostępne na towarzyszącej projektowi stronie internetowej www.cosmogolem.pl. Pierwszym, już dostępnym na stronie materiałem jest scenariusz przygotowany przez konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który jest elementem kampanii edukacyjnej skierowanej do uczniów szkół gimnazjalnych.
W akcję edukacyjno-informacyjną, dotyczącą zasad funkcjonowania numeru 116 111, włączyło się również Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do szkół gimnazjalnych w całej Polsce oprócz scenariuszy trafiły plakaty i ulotko-zakładki. Celem akcji edukacyjnej jest zachęcenie młodych osób, do szukania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych oraz nauczenie ich formułowania problemów i szukania rozwiązań. Akcją edukacyjno-informacyjną zostanie objętych blisko 1,5 mln gimnazjalistów.
– Chcemy, by CosmoGolem stał na Polach Mokotowskich już zawsze i mamy nadzieje, że będzie dla dzieci tak ważnym elementem rzeczywistości, jak Telefon 116 111 – powiedziała Lucyna Kicińska, koordynator Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. – Telefon Zaufania, który stworzyliśmy wspólnie z Plusem działa już 10 miesięcy. W tym czasie odebraliśmy ponad 70 tys. połączeń. Dzieci najczęściej opowiadały naszym konsultantom o sprzeczkach, nieporozumieniach ze znajomymi, trudnych pierwszych miłościach, problemach w relacjach z rodzicami i rodzeństwem.
Co ciekawe – w ciągu 10 miesięcy działania telefonu spadła liczba rozmów, których tematyka dotyczyła przemocy (z blisko 20% po 4 miesiącach działania telefonu, do 9% w podsumowaniu za okres od 6 listopada 2008 do 6 września 2009 roku). Blisko 10% rozmów z konsultantami 116 111 dotyczyło trudnych emocji, odczuć i stanów osób dzwoniących – samotności, strachu, złości, nieśmiałości, wstydu, poczucia winy, rozgoryczenia itp. Bardzo ważnym tematem rozmów, poruszanym przez młode osoby jest temat dojrzewania i seksualności.
Patronat honorowy nad Golemem objęła Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Ambasador Belgii Jan Luykx.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
01.02.2023
Dąb Fabrykant na Europejskie Drzewo Roku!
-
31.01.2023
Przystanek Zieleń na Mokotowie i Wilanowie
-
27.01.2023
12 książek w 2023 roku. Iga Świątek rzuca fanom wyzwanie czytelnicze
-
16.01.2023
Bolt przedłuża współpracę z Feminoteką
-
11.01.2023
Wspólnie ocalili przed zmarnowaniem prawie pół tony jedzenia
-
10.01.2023
Dogoterapia – moc merdającego ogona pomogła prawie 13 500 osobom