Protesty w Indonezji, Europie i USA, zainteresowanie mediów oraz listy od konsumentów zwróciły uwagę Adidasa na problemy pracowników zwolnionych z fabryki PT Kizone. W odpowiedzi firma zaoferowała poszkodowanym pracownikom bony żywnościowe warte mniej niż 5% należnej im kwoty.
11 czerwca, po rozpoczęciu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, sponsorowanych m.in. przez firmę Adidas, dziesiątki pracowników PT Kizone przemaszerowały przez Dżakartę, wzywając Adidasa do wypłacenia zaległych odpraw na łączną sumę 1,8 miliona dolarów. Demonstranci najpierw udali się pod ambasadę Niemiec, wzywając jej przedstawicieli do wywarcia nacisku na firmę Adidas, która ma siedzibę w Niemczech. Następnie przeszli pod ambasadę Wielkiej Brytanii, domagając się od Adidasa natychmiastowej wypłaty zaległych kwot, stanowiących drobny odsetek sumy, jaką koncern zapłacił za sponsorowanie Olimpiady 2012 w Londynie.
Do protestujących w Dżakarcie dołączyli aktywiści m.in. w Austrii, Hiszpanii, Danii i Wielkiej Brytanii, organizując różne akcje przed sklepami Adidasa w dużych miastach. Działania podjęli także studenci w USA, domagając się od swoich uczelni zerwania kontraktów z firmą, jeśli ta nadal będzie wypierać się odpowiedzialności w tej sprawie. Równocześnie Adidas otrzymał kilka tysięcy listów od zaniepokojonych konsumentów, w tym ponad 700 listów z Polski.
Kilka dni po demonstracjach Adidas poprosił o spotkanie z okręgowym związkiem zawodowym, reprezentującym większość pracowników PT Kizone, oraz związkiem zakładowym. Na spotkaniu, które odbyło się we wtorek 12 czerwca, Adidas przedstawił plan zapewnienia pomocy żywnościowej, o wartości około 300 000 rupii na osobę, wszystkim pracownikom PT Kizone przed Eid al-Fitr, ważnym świętem w kalendarzu muzułmańskim, w tym roku przypadającym w połowie sierpnia. Łączna kwota oferowana przez Adidasa wyniosłaby około 86 000 dolarów, czyli niecałe 5% żądanej przez pracowników sumy. Oba związki odrzuciły tę propozycję jako nieadekwatną i zażądały od Adidasa zapewnienia pracownikom pełnej odprawy. Pracownicy już wcześniej stwierdzili wyraźnie, że bony żywnościowe nie wystarczą do rozwiązania sporu.
Apel do koncernu o wypłacenie pracownikom pełnych kwot można podpisać m.in. na stronie ekonsument.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna
-
28.08.2024
Konkurs Art Moves 2024 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty
-
24.08.2024
Carrefour rozpoczął montaż maszyn do systemu kaucyjnego