Po raz 6. rusza przegląd „Gdynia Dzieciom” w ramach 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przez pięć dni (14-18 września) w pięciu miastach – Wejherowie, Gdańsku, Sopocie, Gdyni oraz Elblągu – szkolna publiczność weźmie udział w projekcjach, spotkaniach z twórcami, konkursach, loteriach i zajęciach artystycznych. Wyjątkowym wydarzeniem Festiwalu będzie Dzień UNICEF, którego kulminacyjnym momentem będzie wysłanie w niebo setek niebieskich baloników UNICEFu.
Przegląd rozpoczniemy uroczyście 14 września w Sopocie na specjalnie zorganizowanym, autentycznym planie filmowym. Następnie odbędzie się projekcja najnowszych polskich filmów animowanych dla młodej widowni. Plany filmowe, na których będzie można samemu ustawić oświetlenie, krzyknąć w reżyserską tubę, zajrzeć do prawdziwej charakteryzatorni, zorganizowane zostaną przed festiwalowymi kinami w Gdyni i Elblągu. A ci, którzy spróbują swoich sił przed kamerą, będą mogli obejrzeć się później na dużym kinowym ekranie.
W Sopocie działać będzie Dziecięca Filmowa Kawiarenka, w której codziennie w godzinach przedpołudniowych spotkać będzie można znanych reżyserów, twórców i aktorów.
Wszystkie projekcje będą miały charakter integracyjny: będą dostosowane również do potrzeb widowni niedosłyszącej – wersje z napisami.
Ponieważ Patronem Honorowym tegorocznego przeglądu jest m.in. Polski Komitet Narodowy UNICEF szczególną uwagę widzów organizatorzy skierują na sytuację i problemy rówieśników z innych regionów świata. Na uroczystym zakończeniu przeglądu zaprezentowany zostanie film „Wszystkie niewidzialne dzieci”. Jest to hołd złożony dzieciom przez największych mistrzów kina: Emira Kusturicę, Spike’a Lee, Kátie Lund, Ridleya i Jordana Scottów, Stefano Veneruso, Johna Woo. Na dzieło składa się siedem filmów, które ukazują życie dzieci z różnych kontynentów. Każdy z reżyserów stworzył unikalną, autorską wizję dziecięcego świata, radości, smutków i wrażliwości małych ludzi.
Ostatniego dnia przeglądu pokazany zostanie także rosyjski film „Yarik” w reż. Cecile Henry opowiadający dramatyczną historię chłopca, jednego z 62 tysięcy rosyjskich dzieci, które w ciągu ostatnich pięciu lat zostały porwane, wywiezione z kraju i sprzedane.
Projekcjom towarzyszyć będą również dwie wystawy: UNICEF-u oraz wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników programu Polskie Kino Młodego Widza realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Pomorska Fundacja Filmowa.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl