Fundusz Żubra pomaga kupić grunty Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu
Fundusz Żubra, we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, pomaga kupować działki znajdujące się na obszarze, który powinien być skuteczniej chroniony. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na styku biznesu i ochrony przyrody w Polsce, a zarazem odpowiedź Kompanii Piwowarskiej na postulaty Unii Europejskiej i ONZ, które nawołują do oddawania przyrodzie należnych jej terenów, by powstrzymać kryzys klimatyczny i środowiskowy.
W mokradłach doliny Biebrzy, jednej z ostatnich niezniszczonych przez człowieka dolin w Europie, magazynowane jest ok. 500 mln m³ wody, czyli mniej więcej tyle, ile w największych polskich zbiornikach retencyjnych. Warto jednak pamiętać o tym, że około 40 proc. terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego należy do prywatnych właścicieli co sprawia, że nie wszędzie prowadzone są na nich właściwe działania ochrony przyrody, takie jak np.: ograniczanie płoszenia lub niepokojenia zwierząt i niszczenia cennych gatunków roślin i grzybów, powiększanie obszarów ochrony ścisłej lub czynnej, zapobieganie przesuszaniu torfowisk czy prowadzenie monitoringu i badań naukowych. Dlatego powołany przez Kompanię Piwowarską Fundusz Żubra rozpoczął długofalową współpracę z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, której celem ma być m.in. wsparcie skupywania działek leżących na jego terenie w celu powiększenia stanu posiadanych przez park gruntów.
Zwiększanie zasobu gruntów w Parku to ważny i długotrwały proces. Dzięki zaangażowaniu Funduszu Żubra można go przyspieszyć, a pierwsza z planowanych działek już została zakupiona ze środków Funduszu. Działka ta jest niezwykle cennym przyrodniczo siedliskiem lęgowym i miejscem żerowania m.in. orlika grubodziobego (do gniazda jest mniej niż 300 m) oraz miejscem koncentracji ptaków wędrownych, wśród których możemy zaobserwować m.in. świstuny, gęsi białoczelne, czy żurawie.
Nasze działania nie są jednorazową akcją, a konsekwentnie realizowanym, długoterminowym zobowiązaniem – mówi Urszula Czerniawska, Senior Brand Manager Żubr. – Współpracujemy z instytucjami państwowymi, naukowcami i organizacjami pożytku publicznego, angażując i informując o potrzebach polskiej przyrody szerokie grono konsumentów.
Fundusz Żubra aktywnie wspiera ochronę przyrody poprzez reinwestowanie w nią części zysków. Misję tę realizuje w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski. Wspiera rozmaite inicjatywy na rzecz ochrony przyrody – zarówno długofalowe, m.in. współpraca z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, jak i wymagające szybkiego działania, jak np. wpłacenie brakującej kwoty podczas akcji na rzecz ratowania dębu „Dunina” z Puszczy Białowieskiej, zwycięzcy plebiscytu na Drzewo Roku.
Działania Funduszu mają miejsce w czasie, gdy w Polsce od 20 lat nie powstał żaden nowy park narodowy. Wpisują się też w nastroje Polaków, którzy wyrażają pozytywny stosunek do parków narodowych. W badaniu przeprowadzonym przez Fundusz 75% pytanych opowiedziało się za zwiększeniem ich liczby. W tym samym badaniu 75% respondentów zgodziło się, że parki narodowe chronią zagrożone gatunki, a ponad 60% uznało, że ich terytorium powinno zostać rozszerzone. Zdecydowana większość populacji (90%) popiera istnienie parków narodowych. Więcej informacji o działaniach Funduszu znajduje się na stronie: www.funduszzubra.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
22.10.2024
Bajka terapeutyczna o powodzi
-
18.10.2024
Chandra a depresja — czym się od siebie różnią?