Video art, projekcje VJ-ów, instalacje multimedialne, analogowe i cyfrowe obrazy, kino absurdu – to wszystko na kilka godzin wypełni pustą przestrzeń Fortu Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu, gdzie w najbliższą sobotę 10 marca o godzinie 18:00 zostanie zainaugurowana w Warszawie międzynarodowa inicjatywa Bring Your Own Beamer (Przynieś Rzutnik).
Podczas jednego wieczoru, w wyznaczonym miejscu, za pomocą projektorów zostaje wykreowana ulotna przestrzeń wystawiennicza. Wydarzenie to zostało stworzone i zapoczątkowane przez Rafaëla Rozendaala w Berlinie w 2010 roku. Warszawską edycję rozpoczyna dwoje niezależnych animatorów, kuratorów – Weronika Lewandowska i Konrad Zduniak.
– Podjęliśmy się organizacji tego wydarzenia, bo bardzo wierzymy w takie niezależne inicjatywy – mówi Weronika. Kilka miesięcy temu założyłam na Facebooku grupę “polishVJIng”, która bardzo szybko rozrosła się i dziś stanowi swoiste forum wymiany wiedzy i mobilizacji VJ-ów, artystów i entuzjastów projekcji multimedialnych, sztuki video, VJ-ingu. Tu też Dawid Lesiak umieścił informację o pierwszym polskim BYOB w Poznaniu. I tak się zaczęło. Potem Kraków, dzień przed nami Gdańsk, a w planach jest również śląska edycja wydarzenia, co pokazuje, że takie spotkania są bardzo potrzebne – dodaje kuratorka.
Warszawska odsłona startuje pod hasłem „Video Art Deco?”, podejmując problem sztuki wideo jako sztuki dekoracyjnej. Miejsce, które ugości kilkugodzinną wystawę BYOB to udostępniony przez Urząd Dzielnicy Żoliborz – Fort Sokolnickiego. Część jego ogromnego, pustego wnętrza wypełniona zostanie dynamicznymi obrazami, które ujawnią jedną z funkcji samego wideo. Chwilowa odmiana przestrzeni będzie punktem wyjścia do rozmowy na temat określony przez kuratorów „Video Art Deco?”, w której udział wezmą zaproszeni eksperci, kuratorzy, artyści i animatorzy, wśród nich m.in. kuratorka Galerii Kordegarda, Marta Czyż.
– Pomimo że chcemy poprzez cykl tych wystaw podjąć próbę realizacji określonego przez nas tematu, dotyczącego problemu sztuki wideo jako sztuki dekoracyjnej, formuła jest otwarta. Każdy może wysłać do nas swoje zgłoszenie udziału – mówi kurator, Konrad Zduniak. Udostępnione przez nas w ramach BYOB wnętrza, doskonale pełnią funkcje przestrzeni wystawienniczych, są zachętą i motywacją do swobodnej prezentacji prac, ale również do swobodnego ich oglądania.
Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć podczas BYOB Warszawa znaleźli się: Analog Visuals, Roch Forowicz, Ada Karczmarczyk, Vidmo, Gagarin Studio, VJ Jago, Michał Szota, Robert Danieluk, Paweł Justyna, Tomas Suski, Jan Wojtyński, Dominik Robak i Michał Jan Kamiński, Bogusia Nowacka, Agnieszka Gójska, Joanna Jurga, Liubov Gorobiuk, Konrad Zduniak, Błażej Krajczewski i grupa Fajnie Podświetleni.
Więcej informacji o artystach można znaleźć na blogu: http://www.byobwarszawa.tumblr.com/
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024