logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Wydarzenia > Festiwal sztuki na billboardach od 5 września
18.08.2014
Tematy: Wydarzenia

Festiwal sztuki na billboardach od 5 września



Konkurs „Więcej czy mniej wolności?”, organizowany przez Galerię Rusz, został rozstrzygnięty. Prace zwycięzców zostaną pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2014.

Organizatorzy sugerują, aby hasło festiwalu traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Jak piszą, wolność to słowo, które kiedyś było i obecnie jest „w cenie”. Równocześnie wolność to słowo-paradoks. Jest to jedna z fundamentalnych idei, napędzających życie jednostkowe, jak i społeczne. W historii ludzkości w imię wolności dochodziło do rzeczy wielkich i wspaniałych, jak i niezwykle tragicznych. Paradoksalnie, wolność najłatwiej zdefiniować i docenić wtedy, kiedy jej nie ma (np. żyjąc w kraju totalitarnym). Kiedy ją mamy, trudno ją dostrzec i szybko traci na wartości – staje się oczywistością. Twórcy mieli swoimi pracami odpowiadać m.in na pytania, czym jest więc wolność? Czy wolność jest niezbędna do życia? Czy powinna być nieograniczona czy mieć jakieś granice? Czy czyjąś wolność mogą ograniczać inni – bo też mają prawo czuć się wolni? Czy wolność to odpowiedzialność, czy może raczej robienie tego, na co ma się ochotę? Czego tak naprawdę potrzeba ludziom – więcej czy mniej wolności?

Na konkurs wpłynęło 1007 prac, nadesłanych przez 566 artystów z 67 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Iranu, Zimbabwe, Chin, USA, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Francji, Portugalii, Wietnamu, Turcji i wielu innych krajów.

Jury w składzie: Susan O’Malley (artysta, kurator / Kalifornia, USA), Christine Wong Yap (artysta / Nowy Jork, USA), Joanna Górska (artysta, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves / Toruń, Polska)  wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2014. Są to prace następujących artystów:

Monica Fraile Morisson / Francja

Aleksander Bąk / Polska  

Filip Tofil (syfonstudio) / Polska

Marcelina Krzemińska / Polska

Krzysztof Białowicz / Polska

Nicholas Knight / USA

Nikodem Pręgowski / Polska

Justin A. Langlois / Kanada

Geo George / Indie

Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach / Polska

Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorką jest Monica Fraile Morisson z Francji i do niej powędruje główna nagroda konkursu w wysokości 3000 PLN. Zwycięska praca ukazuje wolność, która „materializuje się” z nagromadzonych pieniędzy. Równocześnie obraz tej wolności jest słabo widoczny. I tu pojawia się jedno z kluczowych pytań, ważnych dla współczesnego, konsumpcyjnego społeczeństwa, zanurzonego po szyję w materializmie – pytanie o to, czy bogactwo nam wolność odsłania (daje), czy też nam ją zasłania (zabiera) – piszą o pracy organizatorzy.

W pracy duetu artystów Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha paradoks współczesnej wolności objawia się tym, że w nadmiarze nakazów człowiek przestaje mieć możliwość swobodnego poruszania się w określonym kierunku. Innym zagrożeniem dla wolności może być odmienny sposób rozumienia wolności w różnych krajach, nawet tak bliskich geograficznie jak Polska i Rosja. Praca Krzysztofa Białowicza uświadamia , że nawet jeśli słowo wolność w dwóch pokrewnych językach (polskim i rosyjskim) ma taką samą ilość liter, to rozumiane może być zupełnie inaczej. Jasną stroną może być równowaga przedstawiona w pracy Filipa Tofila oraz symbioza wolności i odpowiedzialności widoczna w pracy Geo George’a.

Festiwal rozpocznie się 5 września w Toruniu.








15.06.2026 polecamy

Raport o przemocy rówieśniczej „RÓWIEŚNICY”. Przebadano ponad 140 tys. dzieci!


Raport „RÓWIEŚNICY” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przedstawia wyniki największego w Polsce badania dotyczącego przemocy rówieśniczej*. Wzięło w nim udział 141 911 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Co pokazało badanie? Nawet 87% młodych ludzi może doświadczać przemocy rówieśniczej, aż trzy czwarte (75%) polskich uczniów deklaruje doświadczenie cyberprzemocy. Nadal powszechna pozostaje także przemoc fizyczna, której doświadcza 63% badanych. Z kolei powtarzalnego dręczenia w kontakcie bezpośrednim (bullyingu) doświadczyła prawie jedna trzecia (31%) dzieci i nastolatków, a jedna piąta (20%) doświadczyła dręczenia w internecie (cyberbullyingu). [caption id="attachment_53250" align="aligncenter" width="556"] Grafika: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę[/caption] Te zachowania przemocowe są najczęstsze Wśród najczęstszych zachowań przemocowych, których...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: Wydarzenia

zobacz także


  • 15.06.2026Wydarzenia

    Raport o przemocy rówieśniczej „RÓWIEŚNICY”. Przebadano ponad 140 tys. dzieci!

  • 07.06.2026Wydarzenia

    Tak wyglądało pierwsze Forum Karmimy Psiaki – Razem dla dobra zwierząt

  • 01.06.2026Wydarzenia

    Nagrodzone projekty z obszaru Społeczności Lokalnej

  • 31.05.2026Wydarzenia

    Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem

  • 27.05.2026Wydarzenia

    XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii

  • 22.05.2026Wydarzenia

    Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek