„Pewnego razu była sobie szkoła.W tej szkole był chłopiec, który był bardzo mądry. Nazywał się Mark Zuckerberg i chciał mieć przyjaciół.(…) Dlatego Mark wymyślił Facebook, który zdobył dla niego wielu przyjaciół” – tym nieco ironicznym wstępem, uroczo czytanym przez bardzo młodego lektora, zaczyna się animowana historia powstania serwisu Facebook, której autorem jest organizacja Greenpeace. Klip wspiera akcję „zielonych” zatytułowaną "Facebook: Unfriendly coal" („Facebook: Nieprzyjazny węgiel”).
Kampania Greenpeace powstała w odpowiedzi na rozpoczęcie budowy nowych, potężnych serwerów Facebooka w Oregonie, w lutym 2010 roku. Wyjątkowo wydajne komputery wspierać będą stamtąd aktywność setek milionów użytkowników serwisu na całym świecie. Funkcjonowanie nowych serwerów i obsługa potężnej bazy danych wymaga poboru olbrzymich ilości energii. Jej źródłem ma być węgiel zanieczyszczający skądinąd środowisko i negatywnie wpływający na ocieplenie klimatu. W ramach protestu Greenpeace rozpoczął kampanię zachęcającą samych użytkowników Facebooka, by przyłączali się do walki o bardziej ekologiczne źródła energii. Paradoksalnie, większą część kampanii przeprowadzono właśnie na Facebooku, gdzie udało się zgromadzić ponad 85.000 zwolenników (przyjaciół) protestu.
Klikając charakterystyczne „lubię to” na stronie kampanii oraz przesyłając zaproszenia do swoich znajomych, użytkownicy Facebooka wywierają nacisk na zarządzających serwisem. Obecnym celem Greenpeace jest uzyskanie deklaracji ze strony Facebooka o rezygnacji z zasilania serwerów węglem.
Wśród postulatów Greenpeace znajdują się ponadto:
1. Zwiększenie ilości czystej energii wykorzystywanej przez Facebook.
2. Opracowanie planu całkowitej rezygnacji z zasilania serwerów węglem do 2021r.
3. Poinformowanie użytkowników Facebooka o źródłach zasilania serwisu oraz jego wpływie na emisję CO2 .
4. Udział w propagowaniu czystej energii na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Kwestia źródeł energii wykorzystywanych przez rynek IT jest niezwykle istotna. Zapotrzebowanie energetyczne firm związanych z przemysłem komputerowym rośnie. Energia wykorzystywana dziś do zasilania internetu wystarczyłaby do zaspokajania potrzeb energetycznych sporego państwa. „Facebook ma olbrzymią szansę dawać pozytywny przykład, udowadniając tym samym, że firmy mogą rozwijać się korzystając z czystej energii elektrycznej.” – apeluje Greenpeace na swoim portalu.
W odpowiedzi na kampanię Greenpeace, Facebook uruchomił w połowie października 2010 roku, serwis "Green on Facebook", poświęcony promocji zielonych inicjatyw i alternatywnych źródeł energii.
O. Ogrodzińska
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
14.08.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 31 sierpnia!
-
10.08.2023
Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie
-
28.07.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 11 sierpnia
-
27.07.2023
Biedronka zamyka obieg polietylenu
-
18.07.2023
Trwa nabór do 17. edycji konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”