logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Wydarzenia > Ekologiczny pięciobój
06.08.2012
Tematy: Wydarzenia

Ekologiczny pięciobój



Hasło tegorocznej kampanii informacyjnej na temat odzysku odpadów tworzyw sztucznych „Ekologiczny pięciobój – odzyskaj tworzywa sztuczne”, nawiązuje nie tylko do roku obfitującego
w wydarzenia sportowe, ale także do faktu, że Fundacja PlasticsEurope Polska po raz piąty przypomina w akcji informacyjnej skierowanej do ogółu społeczeństwa o konieczności właściwego postępowania z odpadami tworzyw sztucznych.

Podobnie jak w ubiegłych latach na 300 nośnikach typu citylight, udostępnionych przez partnera kampanii, firmę Clear Channel Poland, w kilkunastu miastach Polski prezentowany będzie plakat
o tematyce ekologicznej. W tym roku elementy graficzne stylizowane na olimpijskie kółka
w połączeniu z hasłem „Ekologiczny pięciobój – odzyskaj tworzywa sztuczne” symbolizują główne przesłanie kampanii – 5 zasad postępowania z odpadami tworzyw sztucznych. Stosowanie tych zasad przynosi konkretne korzyści dla środowiska. Plakaty eksponowane będą przez cały sierpień, w tym czasie zaplanowane zostały również spotkania z lokalnymi mediami, dystrybucja materiałów informacyjnych oraz konkurs internetowy.

– Od 5 lat w naszych kampaniach informacyjnych promujemy najlepsze praktyki zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych. Na początku, jeszcze przed przyjęciem europejskiego prawodawstwa, w tym m.in. Ramowej Dyrektywy Odpadowej, nasz przekaz spotykał się z niewystarczającym oddźwiękiem. Braki w systemie zagospodarowania odpadów były bardzo widoczne, a na wysypiskach marnowało się ponad 80% odpadów tworzyw sztucznych. Dziś sytuacja wygląda lepiej – z naszych wstępnych danych za rok 2011 wynika, że stopień odzysku tworzyw wzrósł od roku 2008 prawie dwukrotnie i wyniósł ponad 38%. – mówi dr inż. Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska, dodając – Do wiodących krajów europejskich, takich jak Szwajcaria czy Niemcy, które niemal w całości zagospodarowują te odpady, mamy jeszcze daleką drogę, ale inwestycje poczynione w sektorze termicznego zagospodarowania odpadów już wkrótce pozwolą Polsce zwiększyć udział energii odzyskiwanej z odpadów. Podobnie jeśli chodzi o recykling tworzyw – nowe prawo odpadowe, w tym kwestia uregulowania własności odpadów oraz inne przygotowywane przepisy, eliminujące nieprawidłowości systemu w Polsce, w połączeniu z inwestycjami w sortownie i sektor recyklingu, pozwolą zwiększyć udział odpadów tworzyw zagospodarowywanych przez recykling. Ograniczenie składowania wartościowych surowców, takich jak odpady tworzyw sztucznych to kierunek, od którego nie ma odwrotu.

Dane GUS wskazują, że selektywna zbiórka odpadów w Polsce to w dalszym ciągu najsłabsze ogniwo w gospodarce odpadowej – ze strumienia odpadów komunalnych pozyskuje się jedynie około 8% odpadów tworzyw sztucznych. Z kolei, ze wstępnych danych PlasticsEurope za rok 2011, wynika, że w Polsce około 23 % wszystkich odpadów tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi i od kilku lat obserwuje się systematyczny wzrost w tej dziedzinie. Kolejne 15 % to odpady poddane odzyskowi energii poprzez ich wykorzystanie we wtórnych paliwach stałych (paliwach alternatywnych). W tym przypadku odnotowano duży wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym – ilościowo przetworzono w ten sposób o ponad jedną trzecią odpadów więcej. Obrazuje to korzystną tendencję zmniejszania ilości odpadów kierowanych na składowiska, ale w dalszym ciągu w ten sposób unieszkodliwianych jest ponad 60 % odpadów tworzyw sztucznych.

Tegorocznej kampanii outdoorowej przez cały miesiąc towarzyszy konkurs internetowy na portalu eko-fani.pl. Dla autorów najciekawszych haseł, łączących dyscypliny olimpijskie z tematyką ekologiczną raz na tydzień losowane będą atrakcyjne gadżety ekologiczne.








03.06.2026 polecamy

Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?


Najnowsze badanie „Młodzież 2025” Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) pokazuje, że choć młodzi ludzie rzadziej sięgają po część substancji psychoaktywnych, skala wyzwań pozostaje bardzo poważna. Rośnie znaczenie nowych zagrożeń: e-papierosów, problemowego korzystania z internetu, hazardu online, przemocy rówieśniczej i pogarszającej się kondycji psychicznej młodzieży. Młodzi Polacy rzadziej piją alkohol, mniej palą tradycyjne papierosy i coraz rzadziej sięgają po narkotyki. Nie oznacza to jednak, że problemy związane z zachowaniami ryzykownymi tracą na znaczeniu. Najnowsza edycja badania „Młodzież 2025”, realizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, pokazuje raczej zmianę ich...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: slider

zobacz także


  • 31.05.2026Wydarzenia

    Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem

  • 27.05.2026Wydarzenia

    XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii

  • 22.05.2026Wydarzenia

    Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży

  • 19.05.2026Wydarzenia

    Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku

  • 18.05.2026Wydarzenia

    Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja

  • 20.04.2026Wydarzenia

    Razem dla dobra zwierząt. Dołącz do Forum Karmimy Psiaki

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek