Zakończyła się akcja „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” – wspólna proekologiczna inicjatywa podróżnika Dominika Dobrowolskiego i Fundacji PlasticsEurope Polska promująca nieśmiecenie w środowisku wodnym i właściwe sposoby zagospodarowania odpadów.
W sobotę 12 lipca Dominik Dobrowolski wpłynął rzeką Hawelą na jezioro Betzsee, gdzie podczas międzynarodowych mistrzostw Europy w sprintach kajakarskich nastąpiło uroczyste zakończenie akcji Recykling Rejs 2014. Kajakarza ekologa oficjalnie powitał Thomas Konietzko, prezes Niemieckiego Związku Kajakowego (organizator mistrzostw), a towarzyszyli mu Józef Bejnarowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego oraz Kazimierz Borkowski, dyrektor PlasticsEurope Polska, i Sven Weihe, reprezentujący PlasticsEurope Deutschland. Dominik Dobrowolski w krótkim wywiadzie przedstawił zgromadzonej na zawodach międzynarodowej publiczności ten proekologiczny projekt, który organizowany jest w Polsce po raz czwarty, a który po raz pierwszy przekroczył granicę kraju. Dzieląc się wrażeniami z wyprawy, podkreślił jak ważne jest nieśmiecenie w środowisku wodnym, aby śmieci z rzek i jezior przemieszczając się przez granice nie trafiały do morza.
Główna idea spływu to przede wszystkim spotkania informacyjne na kolejnych etapach trasy
z mediami i lokalnymi społecznościami, a ich tematem jest wspólna troska o czystość rzek
i nabrzeży. Na tegorocznej trasie, obejmującej Wisłę, Brdę, Noteć, Wartę, Odrę i Hawelę odbyły się spotkania w Warszawie, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Wyprawa zaliczona została do imprez Roku Obchodów 25–lecia wolności Polski, a przesłanie edukacyjne akcji: „niezaśmiecanie środowiska i promocja właściwego zagospodarowania odpadów” zostało wsparte patronatem Prezydenta RP.
Tegoroczna akcja Recykling Rejs to jeden z ponad 180 programów prowadzonych na całym świecie w ramach Globalnego Planu Działań ws. śmieci w środowisku morskim. Ta inicjatywa światowego przemysłu tworzyw sztucznych pod nazwą „Wspólna Deklaracja w sprawie rozwiązania problemu zaśmiecenia środowiska morskiego”, zapoczątkowana w 2011 podczas 5 Międzynarodowej Konferencji na temat zaśmiecenia mórz (5. International Marine Debris Conference) jest obecnie wspierana przez 60 organizacji i stowarzyszeń branży tworzyw sztucznych w 34 krajach.
W ramach Deklaracji co roku publikowane jest podsumowanie aktualnych działań w zakresie przeciwdziałania zaśmiecaniu środowiska morskiego, a raporty uwzględniają działania w takich dziedzinach jak edukacja, badania naukowe, porządek publiczny, dzielenie się najlepszymi praktykami czy recykling i odzysk odpadów tworzyw sztucznych.
Od roku 2013 Wspólna Deklaracja włączona została do Partnerstwa ONZ ws. śmieci w środowisku morskim (United Nations Environment Programme’s Global Partnership on Marine Litter).
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
14.04.2025
Nie wyrzucaj ubrań do odpadów zmieszanych!
-
23.03.2025
Operacja Czysta Rzeka
-
20.03.2025
Polski Buk z Dalkowa zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2025!
-
10.02.2025
Sadyba Best Mall z innowacyjnym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących
-
09.02.2025
Konkurs na kreatywną kampanię szkoły wyższej
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025