Istnieje 9 typów osób nadużywających alkohol, uważa brytyjskie Ministerstwo Zdrowia. Rząd ma zamiar zorganizować kampanię informacyjną, by ostrzec o zgubnych skutkach picia.
Według zleconych przez rząd badań, osoby pijące dużo robią to z rozmaitych, ale powtarzających się powodów. Dużo, czyli tygodniowo – dla kobiet: 35 jednostek (tzn. 280 g czystego alkoholu czyli np. 4,375 l wina), zaś dla mężczyzn: 50 jednostek (tzn. 400 g czystego alkoholu, co odpowiada 1,250 l wódki).
Według badań naukowych taka ilość, to o wiele za dużo. Osoba pijąca musi sobie sama uświadomić, że ma problem. Pomóc jej może ta lista, która pozwala zlokalizować swoje powody picia:
1. z depresji – przechodzi kryzys życiowy (śmierć bliskich, rozwód lub kłopoty finansowe); alkohol to pocieszenie i sposób na radzenie sobie z problemami.
2. dla odprężenia – żyje pod presją, ma stresującą pracę lub życie domowe, czuje więc, że sobie nie radzi; alkohol to relaks, coś co odróżnia pracę od życia domowego (często partnerzy wspomagają ten rodzaj picia, podając drinka).
3. dla podtrzymania więzów – ma bardzo bogate życie towarzyskich; alkohol pozwala utrzymywać relacje, jest czymś, co łączy i zrównuje; dlatego często ilość drinków wymyka się spod kontroli.
4. z przyzwyczajenia – uważa za normalne, że wszyscy faceci piją codziennie w pubie; picie alkoholu to czas dla siebie, a tradycja nakazuje mężczyznom spędzać go z kolegami przy kieliszku.
5. dla towarzystwa – piją z grupą znajomych; wspólne picie alkoholu tworzy więzy z grupą, daje wrażenie przynależności i bezpieczeństwa, nadaje życiu sens.
6. z nudy – zwykle są to samotne matki lub osoby po rozwodzie, bez życia towarzyskiego; alkohol to towarzysz, zastępuje obecność innych ludzi, jest przyjemnością na zakończenie dnia, gdy skończą się obowiązki.
7. jako macho – sfrustrowany, bezradny i niedowartościowany w ważnych aspektach życia; kultywuje obraz „samca alfa”, i dlatego stale udowadnia swą męskość poprzez wprawę w piciu;
6. z hedonizmu – single, ludzie po rozwodzie lub z dorosłymi dziećmi; dużo piją, by podkreślić swą wolność i niezależność, przełamać zahamowania i zamanifestować młodzieńczość.
9. na granicy uzależnienia – mężczyźni, którzy praktycznie żyją w pubie; piją z wielu przyczyn, na które składają się nuda, chęć wtopienia się w tłum i poczucie braku sensu w życiu.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS