29 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu dziennikarskiego organizowanego przez Komisję Europejską w ramach kampanii „Za Różnorodnością. Przeciw Dyskryminacji”.
Jury w składzie: Marie-Therese Duffy-Haeusler, Elżbieta Radziszewska, Barbara Abramowska, Anna Osińska, Marta Abramowicz, Izabela Rakowska-Boroń i Stefan Truszczyński przyznali nagrody
i wyróżnienia w Kategorii Głównej i Kategorii Specjalnej. Kategoria Główna obejmowała artykuły poruszające problem dyskryminacji ze względu na religię, przekonania, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, rasę lub pochodzenie etniczne. Nagrodę główną w tej kategorii zdobył Marcin Kołodziejczyk z tygodnika „Polityka” za tekst „Cygan ze strachu, Rom z dumy”. Drugie miejsce zajął Piotr Stanisławski z dwumiesięcznika „Integracja” za artykuł „Gdy szczęście się nie uśmiecha”, natomiast miejsce trzecie zostało przyznane Małgorzacie Szamockiej-Fąfrowicz za tekst „Małe Ojczyzny” opublikowany w „Poradniku Domowym”.
W związku z nadchodzącym Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym aby ubiegać się o Nagrodę Specjalną, artykuły musiały dotyczyć związków dyskryminacji z biedą. W Kategorii Specjalnej pierwsze miejsce zajęła Joanna Dolecka za artykuł „Dorobić się nie można, ale można żyć”, opublikowany w „Czasie Chełmna”. Drugie miejsce przyznane zostało Joannie Cieśli z tygodnika „Polityka” za tekst „Przystanek Zamkowa”.
– Z punktu widzenia Komisji Europejskiej, która już od sześciu lat organizuje kampanię „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” oraz związany z nią tematycznie konkurs dziennikarski, nagroda przyznawana zwycięzcom konkursu jest szczególnie ważna i cenna, gdyż dotyczy tak fundamentalnych dla Unii Europejskiej wartości jak prawa człowieka. Wprawdzie kwestie te pozostają w sferze kompetencji państw członkowskich, niemniej jednak Komisja Europejska chce – poprzez ogólnoeuropejskie inicjatywy – wspierać i wzmacniać pozytywne postawy, w ramach wspólnego wszystkim członkom Unii kanonu wartości – powiedziała Marie-Therese Duffy-Haeusler
Zwycięzcy zostali wybrani spośród 37 artykułów nadesłanych z Polski. Ta liczba uplasowała Polskę na 4 miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, za Włochami, Hiszpanią i Węgrami, pod względem ilości zgłoszonych prac na konkurs w poszczególnych krajach.
Kampanię i konkurs wsparła Elżbieta Radziszewska, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Patronat nad konkursem objęło także Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
01.10.2024
Powstała Baza Ekspertów i Ekspertek Karty Praw Dziecka w Biznesie
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów