W 1500 szkołach wystartowała właśnie akcja „Warto być dobrym” organizowana przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej, kuratoriów i UNESCO. Kampania ma promować wśród dzieci dobre postawy – uczyć poszanowania dla innych ludzi, premiować zachowania prospołeczne i wolontariat.
Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku, dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower.
Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w znacznie większej skali.
Każda placówka dostała rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, ma 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna wspomagając finansowo akcję. Jedna naklejka to koszt 100 zł, a każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek – jednak tylko jedną na szkołę. Cała akcja jest koordynowana przez infolinię 801 999 333.
Dziesięć najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiązały się z deklarowanych zadań do wszystkich uczniów, otrzyma po 10.000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej, który wybiorą dzieci.
Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i 7600 szkół partnerskich. Przekazała dotychczas na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach.
Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl, a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl
zobacz także
-
07.06.2026Wydarzenia
Tak wyglądało pierwsze Forum Karmimy Psiaki – Razem dla dobra zwierząt
-
01.06.2026Wydarzenia
Nagrodzone projekty z obszaru Społeczności Lokalnej
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku

