Od maja 2009 r. „Garbaty” opisuje w internecie swoją walkę, rozterki i dojrzewanie do ojcostwa, historię oddawania nasienia do badania za wąską kotarą i irytacji w obskurnych toaletach szpitalnych. Swój blog nazwał "Dzieci Frankensteina" po rozmowie z biskupem, który tak nazwał jego dwie córki urodzone dzięki metodzie in vitro. Ta historia stała się jedną z inspiracji dla startującej dzisiaj ogólnopolskiej kampanii „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”.
Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Kampania ma na celu przełamanie stereotypów postrzegania niepłodności, jako problemu wyłącznie kobiecego – przyczyny utrudniające prokreację dotyczą obojga partnerów. Oczekiwanym efektem kampanii jest upowszechnienie wiedzy na temat niepłodności jako choroby społecznej oraz prognoz, co do jej zasięgu w kolejnych pokoleniach.
Kampania ma wskazywać, że męska niepłodność nie powinna być utożsamiana z dysfunkcją seksualną mężczyzny.
Badania wskazują, że na przestrzeni ostatniej dekady męska płodność obniżyła się trzykrotnie. Zdaniem prof. Rafała Kurzawy, Przewodniczącego Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego „…trudności z określeniem norm laboratoryjnych nasienia świadczą o tym, że zjawisko męskiej niepłodności nasila się”. Profesor podkreśla, że w Polsce problem niepłodności dotyczy około 500.000 – 600.000 mężczyzn. Na skalę problemu wpływają pogarszające się czynniki biologiczne, społeczne i środowiskowe, wśród których wymienia się rodzaj wykonywanej pracy, używki, stres, złą dietę, brak aktywności fizycznej.
W ramach kampanii od 13 września w 11 miastach Polski odbywać się będą bezpłatne badania nasienia połączone ze specjalistyczną konsultacją wyników. W sumie wykonanych zostanie 1080 badań. Informacje o zapisach znajdą się w mediach regionalnych i na ulotkach w przychodniach zdrowia.
Ambasadorami kampanii zostali Rafał Królikowski, Przemysław Saleta oraz Radosław Brzózka, bezpłatnie użyczający swoich wizerunków i głosów na rzecz promocji działania.
Na potrzeby projektu powstał spot filmowy i radiowy przygotowany przez studio filmowe Tramway. Kreację graficzną przygotował Bartek Bartoszek. Za całość działań w ramach kampanii odpowiada agencja D&D Communication.
Patronat Honorowy nad kampanią objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Polski Komitet Olimpijski. W projekt zaangażowały się również: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Sekcja Andrologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskie Towarzystwo Andrologiczne, Polskie Towarzystwo Urologiczne. Ponadto działania Stowarzyszenia w ramach kampanii wspiera Reprezentacja Artystów Polskich.
Partnerami kampanii są Holbex Sp. z o.o. i Rovers Polska, dystrybutorzy suplementów diety zalecanych w terapii niepłodności męskiej.
M.Prządka
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
03.02.2023
Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór?
-
31.01.2023
Przystanek Zieleń na Mokotowie i Wilanowie
-
26.01.2023
Zrób coś za nic. Zostań dawcą szpiku
-
17.01.2023
Dbaj o siebie
-
16.01.2023
Blue Monday nie istnieje! — wyjaśnia Dorota Minta
-
10.01.2023
Palisz czy nie palisz