W 1991 roku Alina Margolis-Edelman założyła jedną z największych dzisiaj organizacji zajmujących się problemem krzywdzenia dzieci. W tym roku Fundacja Dzieci Niczyje świętuje swoje 20. urodziny.
– Początkowo biuro Fundacji mieściło się pod fotelem w moim mieszkaniu, a na całą dokumentację wystarczała jedna teczka. Dziś FDN ma trzy lokalizacje w Warszawie, a w swoich strukturach zatrudnia 70 pracowników – mówi dr Irena Kornatowska, która od 20 lat jest Prezesem Zarządu Fundacji Dzieci Niczyje. Narodziny i rozwój Fundacji to efekt wytrwałości ludzi, którzy wierzyli, że moralnym obowiązkiem dorosłych jest niesienie pomocy dzieciom. – Myślę, że dzisiejsza skala działania organizacji byłaby dla nich ogromnym, miłym zaskoczeniem. Dzięki temu, że jesteśmy tak dużym zespołem, każdego roku jesteśmy w stanie pomóc tysiącom dzieci. Jestem dumna – dodaje dr Kornatowska.
Fundacja Dzieci Niczyje powstała z silnej potrzeby działania na rzecz poprawy sytuacji polskich dzieci. Początkowo miała zajmować się problemem sieroctwa społecznego – i stąd nazwa organizacji. Ostatecznie kierunek działań FDN wyznaczyły jednak rezultaty pierwszego programu badawczego diagnozującego skalę i charakter problemu krzywdzenia dzieci. Wyniki tych badań pokazały, że profesjonaliści pracujący z dziećmi nie tylko nie rozpoznają krzywdzenia, ale często wręcz zaprzeczają, że taki problem istnieje.
W jubileuszowym roku 20-lecia FDN zaplanowała realizację projektów i wydarzeń, które przyczynią się do rozwoju oferty wsparcia dzieci – ofiar przemocy i wiedzy o problemie krzywdzenia najmłodszych.
23 lutego br. Fundacja zainicjuje powstanie Krajowego Partnerstwa na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą. Do współpracy zaproszone zostały organizacje pozarządowe z całej Polski, które świadczą pomoc dzieciom krzywdzonym oraz prowadzą programy zapobiegania problemowi złego traktowania dzieci. Ideą partnerstwa jest zbudowanie silnej koalicji w celu podejmowania wspólnych działań, wymiany doświadczeń i lobbingu na rzecz poprawy systemu ochrony dzieci w Polsce.
W czerwcu po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Dzieci Niczyje oraz Zeszytów Literackich. Począwszy od 2011, każdego roku odznaczana nią będzie jedna osoba – zasłużona w obszarze przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.
We wrześniu odbędzie się IV międzynarodowa konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”, a w październiku w Sali Kongresowej PKiN – VIII ogólnopolska konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”. Weźmie w niej udział ponad 2 tys. polskich profesjonalistów, co czyni ją największym tego typu wydarzeniem w kraju.
W październiku br. FDN opublikuje kompleksowy raport „Dzieci się liczą”. Znajdą się w nim dane statystyczne i ustalenia badawcze z ostatnich lat nt. zagrożenia bezpieczeństwa i rozwoju polskich dzieci. Wydany zostanie również jubileuszowy numer kwartalnika „Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka”, publikowanego od 2002 r.
– Realizujemy programy badawcze, wydajemy publikacje dla profesjonalistów, prowadzimy portale internetowe, by pogłębiać wiedzę o problemie krzywdzenia dzieci, o którym jeszcze 20 lat temu nie wiedzieliśmy w Polsce prawie nic – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor FDN i redaktorka naczelna kwartalnika.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe