30 listopada upływa termin zgłoszeń do konkursu Drzewo Roku 2013, organizowanego przez Klub Gaja. Konkurs ma charakter otwarty, jest dla wszystkich, dla których drzewa mają wartość przyrodniczą, historyczną i kulturową. Klub Gaja zachęca do utrwalania pamięci o historiach ludzi i
całych społeczności poprzez pielęgnowanie drzew z nimi związanych.
Ambasadorką konkursu jest Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka. Zdecydowałam się na to, bo kocham naturę, kocham drzewa i uwielbiam je fotografować. W konkursie chodzi o to, żeby poszukać w swojej okolicy wyjątkowego drzewa. Przez to poznajemy też historię naszego otoczenia i uczymy się kochać drzewa – mówiła w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.
Konkurs, który rozstrzygnie ogólnopolskie głosowanie internetowe, może być okazją do promocji regionu, całej miejscowości lub wybranego miejsca. Drzewa mogą zgłaszać zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, firmy i instytucje specjalistyczne. Organizatorzy konkursu szczególnie zapraszają do udziału nadleśnictwa, samorządy,
szkoły, biblioteki, ośrodki kultury, organizacje społeczne, świetlice i pojedynczych mieszkańców. Spośród wszystkich nadesłanych drzew jury konkursu wybierze 11 finalistów. Każde drzewo będzie mieć profesjonalną sesję fotograficzną.
Kolejne zgłoszenia nadsyłane na konkurs pokazują jak różne funkcje pełnią drzewa w życiu różnorodnych społeczności. „Dąbek Wolności” w parku im. Konstytucji 3 Maja w Suwałkach (woj. podlaskie) to miejsce spotkań z okazji uroczystości patriotycznych. Sam park jest przykładem połączenia zabytkowego drzewostanu z elementami architektury historycznej i ogrodowej. Kasztanowiec „Krzyś” w Miłowie (woj. pomorskie) ma swoich gorących sympatyków, którzy obawiają się o jego losy w związku z poszukiwaniami na tym terenie gazu łupkowego. Topola w Siemianowicach Śląskich (woj. śląskie) na Placu J. Skrzeka i P. Wójcika była inspiracją do koncertu „Bytkowskie drzewo” skomponowanego przez znanego multiinstrumentalistę, Józefa Skrzeka. Drugi raz na konkurs zdecydowało się Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin” (woj. wielkopolskie). Koniński kandydat w ubiegłym roku, dąb „Kameduła” znalazł się w ścisłym finale konkursu. Tym razem cykliści i przyrodnicy proponują dąb „Dziadek” na terenie leśnictwa Bieniszew. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sosnowcu (woj. śląskie) zgłasza „Sosnę z Sosnowca”.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna
-
28.08.2024
Konkurs Art Moves 2024 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty
-
24.08.2024
Carrefour rozpoczął montaż maszyn do systemu kaucyjnego