Pierwsza czytelnia Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej na Bazarze Różyckiego, dogoterapia z labradorką Zuzią, lekcje szkolne z paraolimpijczykami oraz laboratorium nowych technologii i rzemiosła tradycyjnego w Sokołowsku to cztery pomysły, które mają szansę na sfinansowanie w ramach pierwszego w Polsce spotkania giving circle 19 maja, w Dzień Dobrych Uczynków w Warszawie.
W czasie spotkania przedstawiciele czterech organizacji zaproszonych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, wraz ze swoimi ambasadorami, zaprezentują na scenie swoje projekty i będą się starać o ich sfinansowanie, zachęcając zgromadzonych darczyńców do wpłacania dowolnej kwoty na ich realizację. Wśród nich będzie FUNDACJA ZMIANA z warszawskiej Pragi, która chce zrealizować letnią „Czytelnię na Bazarze” na bazarze Różyckiego oraz debatę oksfordzką „Czy czytanie to dobry interes?” organizowaną we współpracy z osadzonymi z Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. W czasie spotkania fundację będzie wspierać Szymon Majewski, ambasador projektu.
Na scenie w warszawskiej Galerii Freta pojawi się Pani Iwona Nowak ze swoim psem Zuzią i razem zaprezentują projekt „Dogoterapia z Zuzią”. Razem z zespołem Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego będą zbierać fundusze na serię 10 spotkań dla dzieci (po 45 minut), zakup karmy i środków przeciw kleszczom dla Zuzi oraz materiały dydaktyczne i drobne nagrody na zajęcia z dziećmi. Ambasadorem tego projektu będzie aktor i satyryk Tadeusz Ross.
Trzecim projektem, który goście giving circle będą mogli wesprzeć finansowo jest „Wygraj Życie Dzięki Marzeniom”, czyli seria spotkań edukacyjnych w szkołach w całej Polsce, połączonych z pokazem szermierki lub koszykówki na wózkach. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jak wygląda życie osób niepełnosprawnych i będą miały szansę wziąć udział w lekcji szermierczej, a nawet poczuć się jak niepełnosprawny sportowiec, biorąc udział w miniturnieju o Puchar Szkoły. Kwota zebrana w czasie giving circle pozwoli również na dofinansowanie aparatu szermierczego rejestrującego trafienia (tablica wyników) w czasie turnieju. Za ten projekt odpowiada Fundacja Akademia Integracji.
Ostatni projekt, który będą mogli sfinansować uczestnicy giving circle to laboratorium nowych technologii i rzemiosła tradycyjnego w Sokołowsku– małej wsi na Dolnym Śląsku. Pasjonaci ruchu „Zrób to sam” działający w Multimedialnej Pracowni Orange w Sokołowsku, stworzą miejsce rozwijania kreatywności, gdzie młodzież zdobędzie wiedzę techniczną od starszego pokolenia w zamian pomagają starszym od siebie w oswajaniu nowoczesnych narzędzi. Chcą w ten sposób wskrzesić umiejętności dawniej przekazywane z pokolenia na pokolenie i promować nieformalne szkolnictwo zawodowe.
Wydarzenie odbędzie się 19 maja br. w Warszawie w Galerii Freta, ul. Freta 39. Giving circle nie ma na razie polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. Ta forma filantropii jest to bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu wydarzenia organizowane są średnio raz w miesiącu. Pierwsze spotkania poza USA i Wielka Brytanią odbyły się w Czechach, Rumunii, Turcji i na Węgrzech – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce została partnerem The Funding Network – brytyjskiego inicjatora modelu giving circle.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024