21 października br. w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja „Partycypacja społeczna dla zrównoważonego rozwoju”. Spotkanie zorganizowane przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, poświęcone było dobrym praktykom w konsultacjach społecznych.
W konferencji wzięli udział samorządowcy, pracownicy instytucji ochrony przyrody oraz firm i organizacji prowadzących konsultacje społeczne. Zebrani rozmawiali o przykładach dobrych praktyk w tej dziedzinie. Wśród zaproszonych gości byli też przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskich Linii Kolejowych i instytucji zarządzających obszarami cennymi przyrodniczo. Z uczestnikami spotkali się również przedstawiciele firm i organizacji prowadzących konsultacje społeczne. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji zarówno na temat wartych naśladowania przykładów, jak i problemów związanych z prowadzeniem konsultacji w Polsce. Konferencję poprowadził redaktor Jacek Żakowski.
– Konsultacje społeczne wokół przedsięwzięć realizowanych na terenie każdej polskiej gminy są istotnym elementem życia lokalnych społeczności. Bardzo ważne jest, by członkowie tych społeczności czuli się współodpowiedzialni i nieobojętni na to, co dzieje się w najbliższej okolicy, ale także możliwie jak najpełniej włączali się w konstruktywny i merytoryczny dialog z lokalnymi władzami i innymi lokalnymi partnerami: organizacjami i instytucjami, w ważnych sprawach dotyczących całej społeczności – podkreśla – Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. – Dlatego postanowiliśmy zorganizować konferencję, podczas której przedstawione zostały dobre praktyki. To, że możliwy jest w praktyce taki dialog – choć jego prowadzenie nie jest proste i wiele jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Jednocześnie przez nasze działania chcemy zwrócić szczególną uwagę na tematykę zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody w polityce dotyczącej planowania przestrzennego w gminach – dodaje.
Konferencja zorganizowana została w ramach warsztatów edukacyjnych projektu „Dialog, kompromis, partycypacja społeczna – edukacja w szkole na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin na obszarach chronionych (Geokonsultacje+)”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zwiedzający mogli m.in.: obejrzeć projekty „inwestycji marzeń” opracowane w ramach konkursu Zielony Wizjoner. Młodzież opowiedziała także o przebiegu przeprowadzonych przez siebie konsultacji na terenie swoich gmin, spotkaniach z urzędnikami i służbami ochrony przyrody.
Podczas konferencji nagrodzeni zostali laureaci konkursu. W kategorii szkół gimnazjalnych, za projekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej BLIŻEJ NATURY, zwyciężył zespół z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatami pierwszego miejsca, za projekt Rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie, zostali uczniowie Technikum z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 3 w Lublinie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www konferencji.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland