Spuścić powietrze z brzucha, a wraz z nim niechciane fałdki na brzuchu, drugi podbródek, trochę tłuszczyku… Niestety, taki cudowny zawór nie istnieje. Zamiast tego amerykańskie Ministerstwo Zdrowia proponuje metodę małych kroczków, czyli nieuciążliwych czynności, które pomagają w wypracowaniu zdrowych nawyków.
Statystyki są niepokojące. 2 na 3 Amerykanów jest otyłych lub ma nadwagę. Mniej niż 1/3 obywateli Stanów nie przeznacza na wysiłek fizyczny nawet 30 minut dziennie, a co roku z powodu otyłości lub nadwagi umiera 300.000 z nich. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej zagraża 70% dorosłym, co bezpośrednio może powodować wystąpienie u nich niewydolności serca, zawałów, dwóch typów cukrzycy, nowotworów czy zatorów żył.
Zamiast wyliczać zagrożenia, U.S. Department of Health & Human Services postanowił działać – dopingującymi reklamami, ale przede wszystkim stroną internetową. Na smallstep.gov znajdują się wskazówki dotyczące zrzucania wagi, zdrowszego odżywiania i prowadzenia bardziej aktywnego stylu życia. Klikając w mapę, Amerykanie mogą znaleźć adresy organizacji i instytucji w poszczególnych stanach, które pomogą im pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jest też zakładka stworzona specjalnie dla dzieci, bardziej kolorowa i dostosowana do ich potrzeb.
Plakaty, na których z różnych części ciała spuszczane jest powietrze, powstały w agencji McCann-Erickson z Nowego Jorku i zawierają porady: „Mały krok nr 81: Jedz owoce lub warzywa jako przekąski”, „Mały krok nr 11: Unikaj porcji większych niż twoja pięść” i „Mały krok nr 24: Unikaj dokładek”. Wszystko po to, żeby pozbyć się drugiego podbródka, miłosnych wałeczków czy mięśnia piwnego.
Żeby zachęcić do zdrowszego stylu życia rzadko sprawdzają się propozycje drastycznych zmian. Jedzenie i brak ruchu mogą uzależniać, podobnie jak papierosy czy alkohol. Kampania "Small Steps" opiera się na idei małych kroków, jak np. zrezygnowanie z dokładek, wracanie do domu na piechotę, a nie samochodem, przespacerowanie się do szefa osobiście zamiast wysyłania mu maili. W rezultacie można ruszać się częściej i jeść bardziej racjonalnie, nie odczuwając nawet wysiłku.
J. Mentel
Kampania Small Steps z 2004 roku.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu