logo kampanie społeczne
  • Konkurs
  • Selekcje
  • Wiedza
  • Opinie
  • Wydarzenia
  • Kampanie
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Opinie
  • Wiedza
  • Selekcje
  • Konkurs
zamknij
Kampanie, Polska, Komunikacja w rodzinie, Obronność i bezpieczeństwo
   ──────  17.03.2015

Dlaczego dobrze wychowane dzieci krzyczą i protestują

Your browser does not support the video tag.
Your browser does not support the video tag.
Your browser does not support the video tag.
Your browser does not support the video tag.
Your browser does not support the video tag.
Your browser does not support the video tag.


– Nie wsiądę, nie chcę, rozumiesz? – Nie ma mowy! – A właśnie, że powiem! – kamera rejestruje krzyczące, szarpiące się dzieci. Kampania nie krytykuje jednak ich zachowań.

Po przejściu na stronę kampanii, można zobaczyć rozwinięcie poszczególnych sytuacji i ich prawdziwy kontekst: mocne i asertywne zachowanie dzieci ochroniło je przed niebezpieczeństwem.

Jak podaje nadawca kampanii, Fundacja Dzieci Niczyje, jedno na pięcioro dzieci w Europie jest wykorzystywane seksualnie. Tymczasem wg polskich badań przeprowadzonych w 2014 na zlecenie fundacji, tylko połowa rodziców rozmawia z dziećmi o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną. Zdecydowana większość rodziców (56%) uważa, że taka rozmowa z dzieckiem może być trudna lub bardzo trudna. Co istotne, niemal połowa z tych (46%), którzy nie rozmawiają z dziećmi o zagrożeniach, jest przekonana, że ich dzieci nie są narażone na przemoc seksualną. Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczyna kampanię edukacyjną GADKI, w ramach polskiej edycji kampanii Rady Europy "1 na 5". Rodzice będą mogli dowiedzieć się z niej, jak w prosty i naturalny sposób, przekazać dziecku informacje o niebezpiecznych sytuacjach i adekwatnych sposobach reagowania.

Kampania wpisuje się w zobowiązania, jakie przyjęła Polska ratyfikując w 2014 r. Konwencję o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (Konwencja z Lanzarote). Konwencja ta wprowadza obowiązek realizacji kampanii społecznych dostarczających informacji nt. problemu wykorzystywania seksualnego dzieci i właściwych reakcji na zagrożenia.

Przekaz kampanii koncentruje się wokół akronimu GADKI, stanowiącego system wskazówek, które rodzice mogą przekazać dzieciom: Gdy mówisz "nie", to znaczy "nie", Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy, Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją, Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie, Intymne części ciała są szczególnie chronione.

W rozmowie o zagrożeniach przemocą seksualną, wcale nie musi padać słowo "seks" czy "wykorzystywanie seksualne". Naszą ideą jest, by te rozmowy były jak najbardziej dla dzieci zrozumiałe, proste, częste i wplecione w codzienność. Nie chodzi o straszenie, a o budowanie poczucia sprawczości i bezpieczeństwa – dodaje dr Sajkowska.

Sprawcy przemocy seksualnej wobec dzieci, często wykorzystują bezbronność, posłuszeństwo i uległość najmłodszych: cechy, które często promują rodzice i opiekunowie – wyjaśniają nadawcy. Od dobrze wychowanego dziecka oczekuje się, żeby było potulne, cichutko siedzące w kącie i wypełniające rozkazy osób dorosłych. Chcemy przełamać ten stereotyp i powiedzieć rodzicom, że do kanonu dobrego wychowania powinny wejść umiejętności, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. Sztuka mówienia "nie", szacunek do siebie, zwracanie się o pomoc, kiedy dzieje się coś złego – to kompetencje, które mogą ochronić dziecko i będą procentować przez całe życie – mówi Jolanta Zmarzlik, terapeutka z Fundacji Dzieci Niczyje.

Akcji towarzyszy kampania medialna przygotowana przez agencję Grey Worldwide Warszawa – "Dobre Wychowanie". Spoty telewizyjne (w reżyserii Pawła Borowskiego), ogłoszenia prasowe i reklama zewnętrzna opierają się na przewrotnym przekazie: odbiorca widzi dzieci pozornie zachowujące się niegrzecznie z komentarzem, że "Tak zachowuje się dobrze wychowane dziecko". Strona kampanii wyjaśnia sytuację. 

Agencja Grey przygotowała dla najmłodszych także zestaw rymowanek, które – przez zabawę – przekazują dzieciom informacje o zasadach bezpieczeństwa. Na stronie można ich posłuchać także w wykonaniu znanych osób: Szymona Majewskiego, Katarzyny Kwiatkowskiej, Tomasza Bednarka, Grzegorza Pawlaka czy Barbary Kałużnej.

Wskazówki i materiały dla rodziców, a także przygotowany dla dzieci film i ulotka, dostępne są na stronie akcji: www.gadki.fdn.pl, przygotowanej przez dział digital agencji Grey.

Kampania potrwa do końca kwietnia br. Akcja została przygotowana dzięki finansowaniu OAK Foundation i SHOM Warsaw. Przy kampanii pracowała także fotograf Anna Orłowska, dom produkcyjny Papaya, studio dźwiękowe Efektura oraz studio Platige.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/Kampaniespoleczne/templates/tag-list.php on line 3


Nazwa kampanii:
Dobre Wychowanie
Czas:
2015.3.17
Tematy:
Komunikacja w rodzinie, Obronność i bezpieczeństwo
Kraje:
Polska
Nadawca:
Fundacja Dzieci Niczyje
Media:
Telewizja, internet, plakaty
Wykonawca:
Grey Worldwide Warszawa, Papaya, Efektura, Platige
Adresaci:
Rodzice i opiekunowie, dzieci





polecamy ─── 11.10.2022

Znamy nominowanych do nagrody Effie 2022


Jury 23. edycji Effie Awards Poland przyznało 94 nominacji, z czego spośród agencji mediowych najwięcej otrzymał Starcom (21),...


nazwa kategorii: Wydarzenia

CZYTAJ TEŻ:


  • 23.03.2023

    Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”


  • 16.03.2023

    Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc


  • 15.03.2023

    Superkomputer od Funduszu Żubra widzi, słyszy i rozumie dzikie zwierzęta


  • 13.03.2023

    Brak towaru w magazynie


  • 10.03.2023

    Rumia oddaje głos śmieciom


  • 08.03.2023

    Z okazji Dnia Kobiet — start kampanii „Okres w moim życiu”


chcesz zrobić kampanię?
MENU
  • Konkurs
  • Selekcje
  • Wiedza
  • Opinie
  • Wydarzenia
  • Kampanie
PORTAL
kontakt
reklama
patronat
konkurs Kampania Społeczna Roku
Polityka prywatnośći
Logotypy KAMPANIE SPOŁECZNE do pobrania

Zgłoś swoją
kampanię!

Zapraszamy wszystkich
do przesyłania na adres
kontakt@kampaniespoleczne.pl swoich projektów
(plakatów, ilustracji, filmów,
przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne.
Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek