Dlaczego dobrze wychowane dzieci krzyczą i protestują
– Nie wsiądę, nie chcę, rozumiesz? – Nie ma mowy! – A właśnie, że powiem! – kamera rejestruje krzyczące, szarpiące się dzieci. Kampania nie krytykuje jednak ich zachowań.
Po przejściu na stronę kampanii, można zobaczyć rozwinięcie poszczególnych sytuacji i ich prawdziwy kontekst: mocne i asertywne zachowanie dzieci ochroniło je przed niebezpieczeństwem.
Jak podaje nadawca kampanii, Fundacja Dzieci Niczyje, jedno na pięcioro dzieci w Europie jest wykorzystywane seksualnie. Tymczasem wg polskich badań przeprowadzonych w 2014 na zlecenie fundacji, tylko połowa rodziców rozmawia z dziećmi o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną. Zdecydowana większość rodziców (56%) uważa, że taka rozmowa z dzieckiem może być trudna lub bardzo trudna. Co istotne, niemal połowa z tych (46%), którzy nie rozmawiają z dziećmi o zagrożeniach, jest przekonana, że ich dzieci nie są narażone na przemoc seksualną. Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczyna kampanię edukacyjną GADKI, w ramach polskiej edycji kampanii Rady Europy "1 na 5". Rodzice będą mogli dowiedzieć się z niej, jak w prosty i naturalny sposób, przekazać dziecku informacje o niebezpiecznych sytuacjach i adekwatnych sposobach reagowania.
Kampania wpisuje się w zobowiązania, jakie przyjęła Polska ratyfikując w 2014 r. Konwencję o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (Konwencja z Lanzarote). Konwencja ta wprowadza obowiązek realizacji kampanii społecznych dostarczających informacji nt. problemu wykorzystywania seksualnego dzieci i właściwych reakcji na zagrożenia.
Przekaz kampanii koncentruje się wokół akronimu GADKI, stanowiącego system wskazówek, które rodzice mogą przekazać dzieciom: Gdy mówisz "nie", to znaczy "nie", Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy, Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją, Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie, Intymne części ciała są szczególnie chronione.
W rozmowie o zagrożeniach przemocą seksualną, wcale nie musi padać słowo "seks" czy "wykorzystywanie seksualne". Naszą ideą jest, by te rozmowy były jak najbardziej dla dzieci zrozumiałe, proste, częste i wplecione w codzienność. Nie chodzi o straszenie, a o budowanie poczucia sprawczości i bezpieczeństwa – dodaje dr Sajkowska.
Sprawcy przemocy seksualnej wobec dzieci, często wykorzystują bezbronność, posłuszeństwo i uległość najmłodszych: cechy, które często promują rodzice i opiekunowie – wyjaśniają nadawcy. Od dobrze wychowanego dziecka oczekuje się, żeby było potulne, cichutko siedzące w kącie i wypełniające rozkazy osób dorosłych. Chcemy przełamać ten stereotyp i powiedzieć rodzicom, że do kanonu dobrego wychowania powinny wejść umiejętności, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. Sztuka mówienia "nie", szacunek do siebie, zwracanie się o pomoc, kiedy dzieje się coś złego – to kompetencje, które mogą ochronić dziecko i będą procentować przez całe życie – mówi Jolanta Zmarzlik, terapeutka z Fundacji Dzieci Niczyje.
Akcji towarzyszy kampania medialna przygotowana przez agencję Grey Worldwide Warszawa – "Dobre Wychowanie". Spoty telewizyjne (w reżyserii Pawła Borowskiego), ogłoszenia prasowe i reklama zewnętrzna opierają się na przewrotnym przekazie: odbiorca widzi dzieci pozornie zachowujące się niegrzecznie z komentarzem, że "Tak zachowuje się dobrze wychowane dziecko". Strona kampanii wyjaśnia sytuację.
Agencja Grey przygotowała dla najmłodszych także zestaw rymowanek, które – przez zabawę – przekazują dzieciom informacje o zasadach bezpieczeństwa. Na stronie można ich posłuchać także w wykonaniu znanych osób: Szymona Majewskiego, Katarzyny Kwiatkowskiej, Tomasza Bednarka, Grzegorza Pawlaka czy Barbary Kałużnej.
Wskazówki i materiały dla rodziców, a także przygotowany dla dzieci film i ulotka, dostępne są na stronie akcji: www.gadki.fdn.pl, przygotowanej przez dział digital agencji Grey.
Kampania potrwa do końca kwietnia br. Akcja została przygotowana dzięki finansowaniu OAK Foundation i SHOM Warsaw. Przy kampanii pracowała także fotograf Anna Orłowska, dom produkcyjny Papaya, studio dźwiękowe Efektura oraz studio Platige.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
11.09.2024
Na(d)staw ucho
-
10.09.2024
Na manowce
-
08.09.2024
Uprzejmie donoszę
-
07.09.2024
We wrogim domu
-
06.09.2024
Roztopiony lód to nic fajnego