18 grudnia 2008, w Nowym Jorku, odczytany zostanie projekt deklaracji wzywającej państwa członkowskie ONZu do zaprzestania karania i dyskryminacji homoseksualności. Głównym pomysłodawcą projektu jest Francja – projekt rezolucji zaprezentowany zostanie przez francuską sekretarz ds. praw człowieka Rama Yade oraz holenderską minister spraw zagranicznych Maxime Verhagen.
Celem przedsięwzięcia jest zmiana obecnej sytuacji gejów i lesbijek, którzy w 80 krajach są wciąż postrzegani jako przestępcy, a ich orientacja uważana jest za nielegalną. W około 10 krajach karą za homoseksualność jest śmierć.
W ramach walki z tego typu uprzedzeniami, w 2006 roku, podczas Światowego Dnia Walki z Homofobią, komitet IDAHO (International Day Against Homophobia, Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii)stworzył kampanię „pour une dépénalisation universelle de l’homosexualité” (na rzecz uniwersalnej depenalizacji homoseksualności), w ramach której zebrano podpisy znanych artystów, polityków i naukowców. Kontynuacją tych działań, było tegoroczne oficjalne uznanie przez Francję obchodów Światowego Dnia Przeciw Homofobii.
W związku z 60. rocznicą podpisana Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Francja wzywa kraje ONZu do walki z dyskryminacją homoseksualistów. Wiadomo, że około 60 państw z 5 kontynentów popiera francuski projekt. Głównym przeciwnikiem jest Watykan, który boi się, że jest to pierwszy krok do legalizacji małżeństw homoseksualnych.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl