Dziś ruszyło głosowanie na Drzewo Roku 2015, prowadzone przez Klub Gaja. O tytuł walczą m.in. dęby, jodła, sosna, platan, wierzba, jesion, grab i jabłoń. Drzewo, które uzyska największą liczbę głosów w internetowym plebiscycie zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2015. Głosować można przez cały czerwiec na stronie internetowej www.drzeworoku.pl.
Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Drzewa-finaliści zostali wyłonieni spośród 115 zgłoszeń, które napłynęły ze wszystkich polskich województw.
Ambasadorami konkursu są są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.
Finałowa szesnastka:
Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie); relaksacyjna aleja w Truszczycy, w której odbywa się corocznie „Bieg o Laur Złotego Dębu”.
Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie); wiekowy dąb, którego imieniny są obchodzone przez okolicznych mieszkańców podczas imprezy o nazwie „Bolkowanie”.
Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie); dąb, który strzeże skarbu leśniczego, jest także inspiracją i gospodarzem dawnej leśniczówki.
Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie); drzewo pod którym został pobity rekord Guinessa w kategorii „Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa”.
Dębosław Chrobrek – Wąsosz (woj. dolnośląskie); ukochane drzewo uczniów Szkoły Podstawowej w Wąsoszu.
Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie); dąb, który zasadzili mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla polskiego Jana Sobieskiego pod Wiedeń.
Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie); drzewo kajakarzy, które rozpadło się na cztery strony świata ale nadal żyje.
Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie); dający chorym dzieciom „siłę dębu”.
Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie); Atlas z Aleksandrii, pod którym przechadzał się Stanisław August Poniatowski.
Jabłoń Pani Wandy – Konstancin (woj. mazowieckie); Drzewo wyróżnia się majestatycznym kształtem korony, przez co wzbudza zainteresowanie przechodniów, zostało zasadzone przez rodziców zgłaszającej, Wandy Morawskiej.
Jodła Lasumiła – Baligród (woj. podkarpackie); bohaterka jednego ze wspomnień Józefa Pawłusiewicza.
Jesion z Arkadii – Arkadia (woj. łódzkie); drzewo Amora i kultu Rycerza z Ogrodu Romantycznego w Arkadii.
Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie); drzewo, pod którym corocznie odbywa się Turniej Rycerski o laur Wójta gminy Zapolice.
Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie); drzewo z „Ogrodu Łazarz”, który jest pierwszym projektem przywracającym utraconą przyrodę w centrum Poznania.
Platan Cesarz – Cesarzowice (woj. dolnośląskie); platan posadzony ponad 300 lat temu z miłości do przyrody, który zintegrował lokalną społeczność.
Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie); 500-letnia sosna rosnąca bezpośrednio nad przepaścią.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.03.2023
Biedronka usuwa ze swoich produktów tony cukru, tłuszczu i soli
-
24.03.2023
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową w IKEA
-
23.03.2023
Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”
-
22.03.2023
Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023!
-
20.03.2023
9% dzieci wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej! Trwa zbiórka KOPD
-
16.03.2023
Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc