Człowiek z bliznami przynosi wino
Lada moment coś złego tu się wydarzy. W mroczną noc mężczyzna, którego twarz pokryta jest bliznami, obserwuje przez okno młodą kobietę. Postać, grana przez Michelle Dockery, znaną z serialu Downtown Abbey, nalewa wino i krząta się po kuchni. Mężczyzna puka do drzwi, a widz ma nieodparte wrażenie, że za chwilę jego oczom ukażą się dantejskie sceny. Muzyka oraz padający deszcz potęgują niepokój. Nic złego się jednak nie dzieje. Wszystko jest zgrabną manipulacją i grą nadawcy.
Takie postaci jak Edward Nożycoręki, Darth Sidious i Człowiek z Blizną, zgodnie z filmowym scenariuszem poddano oszpecającej charakteryzacji. Ale to nie brzydota przesądza o tym, że człowiek jest zły.
Nocnym gościem okazuje się być Leo Gormley, ofiara wypadku, który znacząco poparzył i zniekształcił mu twarz. Nadawca kampanii, brytyjska organizacja Changing Faces pozostawia odbiorcę z pytaniem: „What did you think was going to happen?” (A myślałeś, że co się stanie?). Organizacja chce w ten sposób walczyć ze stereotypowym postrzeganiem i portretowaniem ludzi z defektami twarzy.
Changing Faces walczy o równe traktowanie bez względu na wygląd. Wedle credo organizacji, każdy powinien być postrzegany przez pryzmat zaangażowania społecznego, a nie cech zewnętrznych. Organizacja stara się w tej kampanii udowodnić, że postrzeganie osób z deformacjami twarzy jest od lat kształtowane poprzez filmy. Blizna na twarzy czy też ślad po poparzeniu, często warunkują percepcję danej postaci u widzów. Jak argumentuje Changing Faces, twórcy filmów często operują skrótami myślowymi. W efekcie, jeśli dany aktor odbiega od tradycyjnych standardów piękna, szufladkowany jest jako czarny charakter.
Olga Ambrosiewicz
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem