Przeciwko nadawaniu programu „Gwiezdy Cyrk” w stacji Polsat zaprotestowali ekolodzy. „Circus of the Celebrities” był już pokazywany w Portugalii, we Włoszech, na Białorusi, w Argentynie i Brazylii. Wkrótce pojawi się na ekranach telewizorów w Rosji i Stanach Zjednoczonych.
Ekologów Zygmunt Chajzer, prowadzący program, nazywa „ludźmi myślącymi ortodoksyjnie” o „poglądach średniowiecznych”. – Nie ja wymyśliłem cyrk, w którym zwierzęta są od wieków. To nic nowego – broni twórców programu. – Traktowanie zwierząt w cyrku ogromnie się zmieniło. Nie są maltretowane, a po zakończeniu kariery mają zapewnione dożywotnie utrzymanie. Widziałem, że trenerzy są z nimi zżyci, dbają o nie. Cyrk to przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem.
Ekolodzy próbowali osobiście porozmawiać z Niną Terentiew, dyrektor programową stacji Polsat, ale im się nie udało. Jacek Bożek z Klubu Gaja żałuje, bo Terentiew – gdy była dyrektorką publicznej „Dwójki” – dostała od Stowarzyszenia nagrodę za to, że zrezygnowała z pokazywania tresury dzikich zwierząt na antenie. – Cóż, wracamy do punktu wyjścia.
Poniżej cytujemy niemal cały list w tej sprawie Klubu Gaja.
„Klub Gaja, w związku z mającym się odbyć 6 marca 2008 r. w Telewizji Polsat przedstawieniem cyrkowym „Gwiezdny cyrk” z udziałem polskich artystów, którzy wcielą się m. in. w role treserów dzikich zwierząt, wystąpił do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Warszawie oraz Siedlcach o sprawdzenie czy Cyrk Zalewski – gospodarz polskiej edycji show „Gwiezdny cyrk” – uzyskał wszystkie wymagane prawem dokumenty (…)
Z uzyskanych informacji od Dyrektora Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt Głównego Lekarza Weterynarii wynika, iż zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż ani Telewizja Polsat ani Cyrk Zalewski nie posiadają zatwierdzonego scenariusza występów, o którym mówi art. 15 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt.
Ponadto Klub Gaja zwrócił się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej Telewizji Polsat S.A. z wnioskiem o doprowadzenie do zdjęcia z emisji programu „Gwiezdny cyrk”.
Cyrki nigdy nie mogą zapewnić dzikim zwierzętom odpowiednich warunków. Zwierzęta mają nieodpowiednie dla ich naturalnych zachowań pomieszczenia, żyją odizolowane od przedstawicieli swojego gatunku, oraz zmuszane są do zmiany swojego naturalnego i biologicznego rytmu. Dzikie zwierzęta nigdy nie zmienią swego naturalnego wzorca zachowań, a życie w cyrku zakłóca te wzory, często prowadząc do nienaturalnych, nienormalnych, a nawet patologicznych zachowań dla danego gatunku.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych stron tego problemu są metody tresury zwierząt, które mają na celu radykalne podporządkowanie zwierzęcia człowiekowi, oraz złamanie jego naturalnego instynktu obronnego. Obserwowanie tresury zwierząt jest szkodliwe społecznie, zwłaszcza dla dzieci, które nie uczą się szacunku, życzliwości czy tolerancji dla otaczającego nas życia, nie kształtuje też postawy humanitarnej.
Klub Gaja nie protestuje przeciwko cyrkowi, lecz tylko przeciwko niewielkiej części sztuki cyrkowej akceptującej i wykorzystującej okrutne metody tresury dzikich zwierząt. Klub Gaja nie zgadza się z bezsensownym cierpieniem zwierząt w imię rozrywki i dlatego namawiamy do nie oglądania programów telewizyjnych, ukazujących niehumanitarny stosunek człowieka do zwierząt, a przede wszystkim przedstawień cyrkowych z udziałem dzikich zwierząt.
W wielu krajach na świecie, np. skandynawskich, w ogóle zakazuje się tresury i przedstawień z udziałem dzikich zwierząt. W Austrii od 1.01.2005 roku weszło nowe prawo unifikujące poprzednie przepisy na poziomie krajowym (jednolite dla całej Austrii) zakazujące wykorzystywania dzikich zwierząt w występach. W Anglii już około 160 miast podjęło decyzję o zakazie wjazdu dla cyrków z tresurą zwierząt. Podobne zakazy wprowadzane są już w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, USA, Szwajcarii. (…)”
Z informacji prasowych o programie:
W programie popularni aktorzy, piosenkarze i sportowcy rywalizują ze sobą na arenie cyrkowej, wcielając się w role akrobatów, treserów dzikich zwierząt, żonglerów i klaunów. Na arenie pojawią się również profesjonaliści, wykonujący najbardziej niebezpieczne i najtrudniejsze akrobacje oraz popisowe numery. Widzowie zobaczą także materiały z przygotowań do występów. W programie wezmą udział: Grażyna Wolszczak, Szymon Wydra, Piotr Pręgowski, Mariusz Zalejski, mistrzyni świata fitness Kamila Porczyk, Marek Siudym, Maria Góralczyk, Władysław Grzywna i Anna Powierza. Ich zmagania oceni jury – gwiazda sztuki cyrkowej Ewa Zalewska i Przemysław Saleta.
Jak podaje Polsat – przy produkcji „Gwiezdnego Cyrku” „wszystkie zwierzęta są i będą traktowane w sposób humanitarny, zgodny z prawem i etyczny”. Na 60 numerów cyrkowych zaplanowanych we wszystkich odcinkach programu, tylko kilka odbędzie się z udziałem zwierząt. Główny Inspektor Weterynaryjny poinformował PAP, że scenariusze występów zwierząt w programie Polsatu zatwierdził Główny Lekarz Weterynarii.
Źr: Klub Gaja, Polsat, gazeta.pl
Kampania o zabawie w cyrku: Zwierzęta w cyrku źle się bawią
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.09.2023
Konsumenci produkują 170 kg odpadów opakowaniowych rocznie
-
04.08.2023
Porozmawiajmy szczerze o otyłości
-
12.05.2023
„Żywność w Polsce staje się coraz bardziej ekologiczna”
-
03.02.2023
Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór?
-
16.01.2023
Blue Monday nie istnieje! — wyjaśnia Dorota Minta
-
02.11.2022
Jesień na talerzu. Jak jeść zdrowo i sezonowo?