Chłopiec zawzięcie trenuje wstrzymywanie oddechu w każdej możliwej sytuacji. Ta umiejętność może przydać się dzieciom w różnych okolicznościach – do nurkowania pod wodą w wannie, zabijania czasu na nudnej lekcji albo… może stać się jedynym sposobem na niepalenie papierosów. To ostatnie zastosowanie jest istotne w przypadku dzieci, których rodzice są palaczami.
Gdy mama lub tata sięgają po papierosa w obecności dziecka, to tak jakby zmuszali je do wspólnego palenia. Dzieci nie stają się palaczami, nie mając na to wpływu. Ten fakt, a także liczne negatywne konsekwencje nałogu tytoniowego, próbuje uświadomić dorosłym organizacja Cancer Society of Finland. Wykorzystuje do tego celu kampanię, która została przygotowana przez agencję Havas Worldwide. W ramach kreacji powstał klip utrzymany w raczej pogodnej, co jednak zwodnicze, stylistyce. Przywołuje on skojarzenia z dziecięcymi grami, które – choć zabawne z punktu widzenia dorosłych, przez najmłodszych często traktowane są śmiertelnie poważnie. Dopiero ostatnia scena uświadamia odbiorcom, że zabawa we wstrzymywanie oddechu, którą śledzili przez minutę, naprawdę jest poważną sprawą. To jedyna forma obrony małego chłopca przed zagrożeniem dla jego zdrowia i życia, jakie funduje mu rodzic, paląc papierosa.
Grafiki umieszczone na stronie internetowej kampanii utrzymane są w zgoła odmiennej, niepokojącej stylistyce. Wizerunek niemowlęcia uwięzionego w imadle przez papierosa opatrzony hasłem "Child as small as cigarette" ("Dziecko tak małe, jak papieros") ma przypominać, że palenie spowalnia wzrost i rozwój płodu”. Rysunek pluszowego misia z oderwaną główką jest ilustracją do ostrzeżenia: "Smoking can lead to behavioural disorders. Smoking damages children’s ability to learn" ("Palenie może przyczyniać się do zaburzeń zachowania. Palenie negatywnie wpływa na zdolność dzieci do uczenia się"). Wizerunek brzucha ciężarnej kobiety, wyglądającego jak podstawka pod popielniczkę opatrzony został hasłem: "When a mother smokes, the foetus smokes. Smoking reduces the supply of oxygen to the foetus" ("Kiedy pali matka, pali także płód. Palenie ogranicza zasoby tlenu, z których korzysta płód"). Niepokojące formy graficzne oraz bezpośrednie nagłówki mają na celu nie tylko zwrócenie uwagi rodziców na problem poprzez wywołanie szoku. Ich zadaniem jest również odesłanie odbiorców do informacji dotyczących poruszanych problemów. Funkcją kampanii jest bowiem zwiększenie świadomości rodziców na temat ryzyka jakie wiąże się z nałogiem tytoniowym. Pokazuje ona również bezbronność dzieci wobec zagrożeń, jakie wiążą się ze złymi nawykami rodziców.
Cancer Society of Finland jest zrzeszeniem lokalnych organizacji walczących z nowotworami, laboratoriów i naukowców pracujących w obszarze walki z rakiem, a także innych instytucji poruszających się na tym polu problemowym. Zrzeszenie podejmuje działania promujące zdrowe nawyki lub zwalczające niekorzystne przyzwyczajenia. Zajmuje sie również organizacją badań profilaktycznych.
Ubiegłoroczny spot stowarzyszenia poświęcony temu samemu problemowi, w którym matka wbijała szpilki w przewijak i wieszała noże nad łóżkiem dziecka, a na koniec zapalała papierosa, wzbudził duże kontrowersje i był popularny w internecie. Można go obejrzeć tutaj.
Kamila Brzezińska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
26.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
24.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu