Co polskie internautki myślą o prezentach z drugiej ręki?
Wewnętrzne badanie przeprowadzone przez Vinted wśród międzynarodowej społeczności użytkowników, w tym w Polsce, pokazało, że około 40-50% użytkowniczek w ostatnich latach miało okazję obdarować bliskich prezentami z drugiej ręki (Francja, Włochy, USA, Niemcy, Polska, Holandia, Kanada). Tym razem platforma zwróciła się do polskich influencerek. Uzyskane odpowiedzi obalają stereotyp – okazuje się, że rzecz używana wcale nie jest mniej atrakcyjna od nowej.
Około 40-50% respondentek z 63% ankietowanych rynków (Francja, Włochy, USA, Niemcy, Polska, Holandia, Kanada) i 47% z Polski miało już okazję podarować prezent z drugiej ręki. Co więcej, 58% respondentów w Polsce planuje podarować prezent z drugiej ręki w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Wybór przedmiotu, który był wcześniej lubiany i używany przez kogoś innego, nie umniejsza osobie obdarowywanej, a jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, może mieć znacznie większe znaczenie. Podarowanie osobie swojej ukochanej rzeczy ma głębszy wymiar – mówi @mamokochamcie, czyli Natalia Broszkiewicz. – Czujemy się tak, jakby np. nasza ulubiona sukienka dostawała drugie życie. Poczucie, że jest w dobrych rękach i będzie dalej wykorzystywana jest wspaniałe. Na mojej liście świątecznych prezentów jest płaszcz Teddy Bear. Jeszcze nie znalazłam idealnego. W odpowiednim kolorze, rozmiarze i jakości. A Vinted to miejsce, gdzie mogę znaleźć takie perełki.
W trudnych ekonomicznie czasach przedmiot z drugiej ręki może być bardzo dobrą alternatywą. Badanie Vinted pokazuje, że na większości rynków (Wielka Brytania, Francja, Belgia, Portugalia, Kanada, USA) główną motywacją do kupowania prezentów z drugiej ręki jest motywacja finansowa. Dodatkowo, respondenci ankiety wymieniają chęć działania w sposób bardziej zrównoważony (DE, NL, IT) lub znalezienie czegoś wyjątkowego (PL, US).
Moim zdaniem szukanie prezentów z drugiej ręki sprawia, że możemy naprawdę dużo zaoszczędzić i wydać mniej na prezenty, które tak samo uszczęśliwią innych. Warto zacząć od stworzenia inspiracji, a później wyszukania konkretnych rzeczy w second handach – mówi @jeanetelife czyli Żaneta Ochmańska – Król.
@weruux2 czyli znana tik-tokterka Weronika Radoń, choć jeszcze nie miała okazji, by otrzymać i obdarować kogoś prezentem z drugiej ręki, bardzo ceni tę inicjatywę: W świętach i w obdarowaniu prezentem chodzi przede wszystkim o to, żeby pokazać, że nam na zależy, i że bardzo dobrze znamy obdarowaną osobę – suma, którą na to wydaliśmy nie jest istotna. Najcenniejsze są prezenty prosto z serca, takie, które sprawią ogromną radość – podkreśla. W nadchodzące święta ma zamiar podarować swoim rodzicom prezent zrobiony własnoręcznie. Będzie to skarbonka do zbierania funduszy na wymarzone wakacje.
Według respondentów wewnętrznego badania Vinted w ubiegłym roku (2021) najchętniej kupowanymi prezentami z drugiej ręki, były książki. Tuż po nich uplasowały się zabawki, a następnie ubrania, dekoracje wnętrz i biżuteria.[1]
[1] Ankieta została przeprowadzona przez Censuswide dla Vinted w październiku 2021 r. wśród 4000 respondentów w Niemczech, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
06.10.2024
Po prostu się rusz!
-
04.10.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
04.10.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
02.10.2024
Pomarańcza