Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w ramach kampanii edukacyjnej „Lepszy start dla Twojego dziecka” 10% Polaków uważa, że kobiety mogą spożywać alkohol w trakcie ciąży. Z kolei 14% badanych jest zdania, że niewielkie ilości alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży nie szkodzą ani jej, ani dziecku. 34% Polaków deklaruje, że było świadkiem, kiedy kobieta w ciąży piła alkohol. Tymczasem nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez ciężarną może mieć negatywne i nieodwracalne skutki dla dziecka – niesie za sobą ryzyko, że dziecko urodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS).
9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS, by zwrócić uwagę, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, jaką może wypić kobieta w ciąży. Według polskich badań świadomość istnienia Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS) deklaruje 44% Polaków.
– Naszym celem jest zerwanie ze stereotypem, że FAS to wyłącznie problem rodzin patologicznych. Kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka” ma przeciwdziałać wciąż obecnej w społeczeństwie akceptacji dla picia przez kobiety w ciąży niewielkich ilości alkoholu. Mimo iż większość Polaków ma świadomość, że nie należy spożywać alkoholu w trakcie ciąży, to i tak fakt akceptowania takich postaw przez 10% społeczeństwa stanowi bardzo wysoki odsetek. Co niepokojące, statystyki wśród kobiet w wieku, w którym najczęściej rodzą dzieci, czyli pomiędzy 18 a 35 lat, są gorsze niż wśród ogółu Polaków. Co 8 kobieta w tym wieku uważa, że można spożywać alkohol w ciąży, a co siódma, że alkohol w niewielkich ilościach nie szkodzi ani kobiecie w ciąży, ani jej dziecku. Z kolei co trzecia była świadkiem picia alkoholu przez ciężarną. Realizowane przez nas badania wśród kobiet w ciąży potwierdzają tę tendencję. Co dziesiąta z badanych przyznaje się do picia alkoholu w trakcie ciąży, a 15% jest zdania, że istnieje bezpieczna ilość alkoholu, jaką można wypijać, będąc w ciąży. Niestety, wciąż funkcjonuje u nas mit, że kieliszek wina wypity w ciąży nie jest szkodliwy. Co gorsza, wciąż zdarzają się sytuacje, że opinie takie są wygłaszane również przez lekarzy. Tym ważniejsze jest, by jak najszerzej edukować o konieczności całkowitej abstynencji w trakcie ciąży – mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.
88% Polaków uważa, że kobieta w ciąży w ogóle nie powinna spożywać alkoholu. 7% badanych jest zdania, że może wypić od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina. Opinię taką podziela aż 10% kobiet w wieku 18-35 lat. Alkohol pije co dziesiąta ciężarna. Najczęściej sięgają one po wino (46%) i piwo (41%), rzadziej wódkę (8%) lub inne alkohole (16%). Najczęściej wymienianym miejscem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży są przyjęcia domowe (64%).
Alkohol niezależnie od formy, w jakiej jest spożywany przez kobietę w ciąży, bez przeszkód trafia w takich samych ilościach do krwioobiegu dziecka i jest dużym zagrożeniem dla jego życia i zdrowia, gdyż rozwijające się w łonie matki dziecko nie ma jeszcze wykształconych enzymów umożliwiających eliminację alkoholu.
Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu, wystąpienia wad wrodzonych. Dzieci obarczone FAS od początku swojego życia skazane są na problemy zdrowotne. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, który może zostać uszkodzony już w łonie matki, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland