Chłopaki też płaczą
Mężczyzna jest twardy, silny, nigdy się nie załamuje, nie dotyka go cierpienie, jest przedsiębiorczy, jest zdobywcą i wojownikiem. Pięciu mężczyzn zamkniętych w swoich pokojach, wpatrzonych w jeden punkt, uwiecznionych na zdjęciach Patryka Karbowskiego, ma być dowodem na to, że prawda bywa inna.
Wszystko to są stereotypy i życzeniowe postrzeganie mężczyzny, pewien "ideał" …no i oczywiście taki mężczyzna nie choruje na depresję. Stereotypy męskości zbierają swoje żniwo – mówi Iwona Wasil, Dyrektor Projektów Profilaktycznych Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Fundacja dzisiaj wystartowała z kolejną odsłoną antydepresyjnej kampanii społecznej. W tym roku kampania kierowana jest do mężczyzn, a zainaugurowała ją wystawa fotograficzna w warszawskim metrze.
Z doświadczenia Fundacji wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi jest depresja i inne zaburzenia nastroju. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry.
Wystawę fotograficzną pt. "Depresja oczami mężczyzny" można będzie zobaczyć przez cały listopad i grudzień w warszawskim metrze na stacjach Wilanów i Kabaty. Autorem wystawy jest Patryk Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie, reportażysta, twórca cyklu Młodzi Polacy wydanego przez Instytut Wizualny w formie książki. Bohaterami zdjęć są mężczyźni, których dotknął problem depresji. Na wystawę składa się 9 fotografii, jedna przedstawia mężczyznę, druga detal pokoju. W ten sposób autor zdjęć chciał lapidarnie ująć problem depresji, ukazując jeden z najsmutniejszych, ale równocześnie najistotniejszy aspekt tej choroby – bezradność i samotność .
W tym roku kampania skierowana jest do mężczyzn, którym często bardzo trudno jest się przyznać do uczuć, które towarzyszą tej chorobie – obniżonego nastroju, smutku, czy wreszcie bezradności. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem depresji jako choroby, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. O tym, czy zły nastrój jest depresją jako zjawiskiem chorobowym, decydują: nasilenie objawów, czas ich trwania, wpływ na funkcjonowanie człowieka w życiu codziennym i skuteczność leczenia farmakologicznego. Zaburzenia depresyjne należą do najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych. Badania epidemiologiczne wskazują, że co najmniej co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i wymaga specjalistycznego leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym, z którym zmagają się ludzie na całym świecie.
Głównym elementem kampanii będzie promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania – 22 654 40 41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00-20.00 dyżurują pod nim lekarze psychiatrzy. Podczas trwania kampanii telefon będzie czynny od poniedziałku do czwartku, dyżurować będą również psycholodzy. Specjaliści ITAKI przeprowadzają 100 rozmów miesięcznie.
Antydepresyjny Telefon Zaufania będzie promowany w całym kraju poprzez specjalnie przygotowane plakaty, ulotki i specjalistyczne foldery, które zostaną rozesłane do ośrodków pomocy społecznej i interwencji kryzysowej. Ponadto firma AK MEDIA będzie dystrybuować ulotki i plakaty w największych miastach w Polsce. W warszawskim metrze będzie emitowany spot kampanii. Stałym elementem kampanii jest strona www.stopdepresji.pl, zawierająca porady dla osób chorych na depresję, zagrożonych tą chorobą oraz ich rodzin i bliskich. Na stronie działa forum umożliwiające wymianę myśli między czytelnikami i zadanie pytania lekarzowi psychiatrze lub psychologowi. Do działań promocyjnych zostaną włączone także media społecznościowe. Na Facebooku działa fan page ITAKI zawierający porady antydepresyjne.
W ramach kampanii odbędą się także dwa bezpłatne, otwarte wykłady dla mieszkańców Warszawy. Pierwszy wykład wygłosi Iwona Wasil, Dyrektor projektów profilaktycznych i edukacyjnych, pt. "Męska rzecz depresja – cierpienie nie zależy od płci", 13 listopada 2012, godz. 11.00- 12.30. Drugi wykład poprowadzi Aleksandra Andruszczak–Zin, Dyrektor Zespołu Pomocy Psychologicznej Fundacji ITAKA, pt. "Depresja i zaginięcia – z doświadczeń Fundacji ITAKA", 29 listopada 2012, godz. 17.30 – 19.00. Oba wykłady odbędą się w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy na pl. Konstytucji 4.
Portal kampaniespołeczne.pl jest patronem medialnym kampanii.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
06.10.2024
Po prostu się rusz!
-
04.10.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
04.10.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
02.10.2024
Pomarańcza
-
02.10.2024
Świat oczami niepiśmiennych