Akcja Klubu Gaja – Polski BIG JUMP 2013 odbyła się w 30 miejscach, zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. O godzinie 15.00 w niedzielę 14 lipca nad polskimi rzekami, potokami i jeziorami znaleźli się miłośnicy sportów wodnych, przyrodnicy, uczniowie, nauczyciele, płetwonurkowie i inni sympatycy ekologii.
Polacy przyłączyli się do obywatelskiej akcji, która w tym samym dniu, o tej samej porze odbywa się w całej Europie (od 2005 r.). W Polsce w Warszawie wraz z Jackiem Bożkiem, prezesem Klubu Gaja do Wisły wszedł minister środowiska, Marcin Korolec, Barbara Labuda i Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego – partnera strategicznego programu Zaadoptuj rzekę. Wejście do wody poprzedziły warsztaty i gry dotyczące programu.
W całym kraju do BIG JUMP o godz. 15.00 lokalnie włączyły się organizacje społeczne, osoby prywatne, kluby płetwonurków, naukowcy, sportowcy, szkoły, dziennikarze, a także miłośnicy książek, w sumie ponad 680 osób. W kilku miejscach BIG JUMP połączono z niedzielnym spacerem z pupilami, więc w akcji wzięło udział także 12 psów.
W Kromołowie, nad źródłami Warty zebrali się turyści i mieszkańcy. BIG JUMP w rzece Rabie w Pcimiu odbył się po burzy i do rzeki wchodzono w wysokich wędkarskich butach. Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska połączyła BIG JUMP z poznawaniem jeziorka Mamuciego powstałego na terenie byłej żwirowni w Garwolinie. Do potoku Zimnik w Lipowej Beskidzie Śląskim wchodzono dwukrotnie, a organizatorzy już zapowiedzieli akcję w przyszłym roku.
Gmina Andrychów nie pozostała obojętna na apel Klubu Gaja o udział w międzynarodowej akcji. Rzeka, która przepływa przez miasto daje nam wodę pitną, przez wiele lat dawała i nadal daje wiele radości miłośnikom przyrody i amatorom odpoczynku w zaciszu– napisano w relacji z Rzyk w Małopolsce, nad rzeką Wieprzówką. BIG JUMP w Bisztynku (na Warmii) był okazją do podjętych spontanicznie rozmów o zarośniętych brzegach rzeczki i jej otoczeniu, czyli od lat niezagospodarowanych nieużytkach. Dla sekcji sportowej Sokołów Tarnów BIG JUMP był okazją do otwarcia zawodów kajakarskich.
Dwóch Polaków zorganizowało także BIG JUMP poza granicami kraju: w Danii w miejscowości Soholtvej do rzeki Asia weszły 3 osoby i we Włoszech w miejscowości Belgrado, do rzeki Tagliamento weszły 4 osoby.
BIG JUMP inicjowany jest w Europie od 2005 roku, również w Polsce, gdzie koordynatorem akcji jest Klub Gaja. Celem akcji jest pokazanie społecznego poparcia dla czystych i naturalnych rzek. BIG JUMP związany jest z wprowadzeniem Ramowej Dyrektywy Wodnej. Zgodnie z nią do 2015 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
23.03.2023
Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”
-
22.03.2023
Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023!
-
16.03.2023
Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc
-
15.03.2023
Superkomputer od Funduszu Żubra widzi, słyszy i rozumie dzikie zwierzęta
-
03.03.2023
YC x NGO – trwa nabór na konkurs!
-
02.03.2023
Nextbike otwiera sezon rowerowy w dziesięciu miastach Polski